Zmatek s poplatky v lékárnách na severní Moravě pokračuje

Ostrava - V nemocničních lékárnách v Karviné, Novém Jičíně a Třinci kraj opět proplácí třicetikorunový poplatek za recept, v Opavě a Havířově se přidají během několika dní. Moravskoslezský kraj již počítá s tím, že kvůli zdravotnickým poplatkům skončí ve správním řízení ministerstva vnitra. Poplatková sága tak pokračuje. Vrchní soud v Olomouci ve středu zrušil předběžná opatření zakazující proplácení poplatků krajem a krajská rada hned rozhodla okamžitě znovu proplácet.

„Dozvěděli jsme se to ve středu ve dvě hodiny odpoledne a ráno jsme na to byli připraveni,“ uvedl náměstek ředitele Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj Jan Kaczmarczyk. Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje ještě dodal: „V tuto chvíli zůstává nevyjasněný akorát Frýdek-Místek, tam bude záležet na stanovisku Vrchního soudu, které my samozřejmě budeme respektovat.“

Soukromí lékárníci, kteří kvůli žalobě loni proplácení zastavili, se znovu obrátí na zastupitele i na soud. Chtějí rovný přístup. „Buď dar kraje dostanou všichni pacienti, anebo budou všichni platit regulační poplatky,“ řekl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

 
Spousta lidí se v systému poplatků dodnes nevyzná, aby toho nebylo málo, některé soukromé lékárny přišly ještě s vlastním systémem proplácení poplatků v uvozovkách, prostřednictvím bonusů. Od února navíc může být všechno jinak. Moravskoslezský kraj totiž slíbil ministru vnitra Martinu Pecinovi, že se do konce ledna ještě na poplatky podívá.

Karel Konečný - náměstek hejtmana MS kraje

„Máme za to, že postupujeme v souladu se zákonem.“

Rada ale rozhodla, že v úhradách chce pokračovat tak jako doposud. S tím, že může tak jako Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královehradecký kraj skončit ve správním řízení, kraj počítá. „Samozřejmě i tento Damoklův meč visí nad námi a samozřejmě budeme se bránit, protože máme za to, že postupujeme v souladu se zákonem,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Karel Konečný. Zmatky kolem třiceti korun za recept určitě hned tak neskončí. Nejdříve po volbách, shodují se zúčastnění.

Vstup do lékárny
Vstup do lékárny
Více fotek
  • Vstup do lékárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1377/137627.jpg
  • Lékárna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1377/137629.jpg