Ministerstvo odmítlo investora pro obnovu hřebčína v Kladrubech

Kladruby nad Labem (Pardubicko) - Ministerstvo zemědělství se odmítlo zabývat návrhem britské společnosti Northcroft na spolupráci při obnově Národního hřebčína v Kladrubech. Proti vstupu soukromého partnera již vznikla petice občanského sdružení CES, které se obává postupné privatizace státního podniku. Návrh podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka nesplňuje vizi ministerstva pro budoucí vývoj kladrubského hřebčína. Prioritou ministerstva i samotného hřebčína zůstává prý získání finančních prostředků z Integrovaného operačního programu.

Skutečnost, že ministerstvo posuzuje návrh soukromých investorů na obnovu hřebčína, vyšla najevo minulý týden. O takzvaném PPP projektu (Public Private Partnership), kdy soukromá firma spolupracuje s veřejným sektorem, jednal Čechoangličan Jiří Šmíd, který zastupuje firmy ISA UK Ltd. a Northcroft. Britové byli připraveni do zařízení, kde se už od 16. století šlechtí starokladrubští koně, investovat stovky milionů korun.

Mluvčí ministerstva Petr Vorlíček:

„Nutno podotknout, že prioritou jak hřebčína, tak ministerstva je získání peněz z evropských fondů.“

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

„Je to národní kulturní památka, což je totéž jako chrám svatého Víta. Existuje tu 430 let nádherné práce. My ji musíme předat, nemůžeme to přece rozkrást,“ uvedl mluvčí občanského sdružení CES Jiří Dušek. Občanské sdružení, které se proti případnému vstupu soukromého investora brání peticí.

Peníze hřebčín urgentně potřebuje, privatizace se ale nechystá

Ředitel hřebčína Jan Höck ji ale označuje za zbytečnou. „Zatím s ničím takovým nepočítáme, nebude se v dohledné době nic prodávat. Nic takového nepřipravujeme, takže také sám nevím, kde toto vzniká,“ řekl ČT Höck. Občanské sdružení zpochybňuje i drahé audity, které nechalo ministerstvo v hřebčíně v posledních letech udělat.

Hřebčín investice naléhavě potřebuje. V havarijním stavu je například kanalizace, areál v Kladrubech je dlouhodobě zanedbaný, špatné podmínky chovu koní jsou i ve středisku ve Slatiňanech. Částka 70 milionů korun, kterou každoročně dotuje provoz hřebčína ministerstvo zemědělství, k pokrytí všech nákladů nestačí. Organizace se snažila získat 300 milionů korun z evropských fondů, avšak neuspěla kvůli chybám v žádosti. Nyní ji přepracovává a o peníze z Integrovaného operačního programu chce žádat znovu na jaře. Ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem hřebčína, se dosavadní státní podnik snaží přeměnit na příspěvkovou organizaci, kterou založilo, aby mohla čerpat evropské dotace. Státní podnik totiž na ně nemá nárok. Převod hřebčína na příspěvkovou organizaci podporuje i vedení Pardubického kraje.