Dudáci se v létě sjedou do Strakonic

Strakonice – Česko se připravuje na rekordní dudácký festival, v létě se do Strakonic chystá víc než tisíc účinkujících, očekávají se i exotičtí umělci. I přes krizi se pořadatelům podařilo na přehlídku zajistit peníze. Série koncertů, která má přilákat návštěvníky, začala už teď v lednu na jihu Čech, vedle domácích souborů se představili i skotští dudáci. Festival by podle předpokladů měly navštívit desítky tisíc posluchačů, lákadlem by měly být i nepříliš tradiční formy dudácké muziky. Partnerem festivalu je Česká televize společně s Českým rozhlasem.

Nikoliv český, ale skotský dudák se postaral o lednový start koncertní série. Na jih Čech přijíždí pravidelně každé dva roky. „Je to mimořádná událost ve světovém dudáckém kalendáři a příležitost představit nové muzikanty. Čeští kolegové patří ke špičce,“ uvedl skotský dudák Iain MacDonald. Švanda Dudák má ve Strakonicích schopné následovníky, to je také důvod, proč je tento unikátní festival právě tady. V dudácké tradici města pokračují i děti. „Chodí stále více mladých lidí i celé rodiny, z toho mám velikánskou radost,“ prohlásil předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.

Letošní ročník se ponese ve znamení rekordů. Na podiích i v ulicích se v srpnu objeví desítky souborů, v součtu více než tisíc účinkujících, polovinu z nich tvoří dudáci. Poprvé přijedou také z Indie. „Zatím to vypadá, že by se to mohlo podařit,“ pochvaluje si ředitelka festivalu Eva Dresslerová. Letos pořadatelé opět předvedou dudy i v jiném světle. Připravují totiž na otevřených scénách středověký i rockový koncert pro posluchače, kterým klasický folklor nic neříká.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Již minulý ročník festivalu patři k výjimečným, do města přijelo téměř 40 tisíc posluchačů. Stejný počet tady očekávají i letos.

/*json*/{"map":{"lat":49.261748,"lng":13.903453,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.261748,"lng":13.903453,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/