Lékaři na Hradecku chtějí přidat

Hradec Králové - Lékařské odbory v Královéhradeckém kraji hrozí, že doktoři už nebudou pracovat přes čas, i když se k tomu původně zavázali. Kraj totiž odmítl jejich požadavky na zvýšení platů a příplatků za víkendové služby. Nemocnice by pak musely kvůli nedostatku personálu zavést provoz na směny, a to by podle nich zhoršilo péči o pacienty.

Zvýšit tarifní mzdy o sedm procent a příplatky za služby v noci a o víkendech z dvou set padesáti na čtyři sta korun za hodinu žádají odbory pro lékaře v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Na podporu požadavků začnou lékaři vypovídat dobrovolné úvazky, které činí čtyři sta přesčasových hodin na rok. „Lékaři začnou vypovídat dohody, aby donutili vedení a pojišťovny ke zlepšení financování zdravotnictví. To je totiž trvale podhodnocené,“ argumentuje lékař Václav Dostál z Lékařského odborového klubu Královéhradeckého kraje.

Pokud by každý ze čtyř set lékařů ve službách kraje vypověděl úvazek čtyři sta hodin přesčasů, nemocnice by kvůli nedostatku personálu musely přejít na provoz na směny. To ale kraj nechce dopustit. „Směnný provoz by byl problém pro zdravotníky i pacienty. Mohlo by se například stát, že by se o pacienta každý den staral jiný lékař, a to není optimální,“ říká předseda zdravotního výboru Královéhradeckého kraje Jiří Veselý.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Navíc by se snížil počet výkonů a klesly by platby od pojišťoven. Odbory tvrdí, že nástupní plat lékaře v nemocnici je patnáct tisíc, chtějí devatenáct tisíc korun. Lékař s dvojí atestací dostává po deseti letech praxe základní plat třicet tisíc, odbory chtějí třicet dva tisíce. „Průměrná mzda lékařů v krajských nemocnicích činí zhruba padesát osm tisíc korun měsíčně. Počítá se s tím, že lékaři během letošního roku dostanou přidáno zhruba o čtyři procenta,“ naznačuje řešení mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Odboráři teď počkají, jak konkrétně zareaguje krajský zdravotnický holding na první výpovědi přesčasových hodin lékařů.