Karlovarské nemocnici hrozí další finanční propad

Karlovy Vary – Krajští zastupitelé v Karlových Varech se hádají kvůli hospodaření místní nemocnice. Hrozí jí další finanční propad. Celková ztráta nemocnice se zřejmě vyšplhá nad 200 milionů korun. Pobouření politici volají po radikálních změnách.

Tisíce rozzlobených lidí v roce 2008 skandovaly před karlovarským krajským úřadem a žádaly odvolání najatých manažerů, kteří řídili nemocnici. Po dvou letech radní opět uvažují, že by se k takovému modelu řízení vrátili. Radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva (ČSSD) říká, že tehdy sice hospodaření mělo svou logiku, nicméně provedení prý bylo špatné.

Lékař Karlovarské krajské nemocnice Vít Baloun říká, že musí být nastolena právní pravidla, která by management učinila trestně a majetkově zodpovědným za svá jednání. Kdo nese zodpovědnost za zadlužení nemocnice v minulých letech, stále není jasné. Ani soudní spor o dílčí ztráty s bývalými manažery ještě neskončil. Teď zastupitele rozzlobila zpráva, že uzávěrka hospodaření krajské nemocnice za loňský rok zřejmě opět skončí v červených číslech.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zastupitel Josef Pavel upřesnil, že očekávaná ztráta loňského roku je zhruba 60 milionů korun. Generální ředitel krajské nemocnice Jiří Fojtík se brání, že za velkou část propadu v hospodaření mohou jeho předchůdci. Podle něho jsou na vině srážky pojišťoven. Přesnou výši dluhu nemocnice za loňský rok by měli zástupci kraje znát nejpozději do konce února.