Běžecké stopy v Krušných horách ničí čtyřkolky

Dlouhá Louka (Teplicko) – Lyžařské areály na Krušnohorsku mají nový problém – piráty běžeckých stop. Řidiči čtyřkolek a terénních aut vjíždějí přes zákaz na zasněžené cesty a vydávají se po nich na noční jízdy. Podle zástupců skiareálů jim čtyřkolky působí i několikatisícové škody, jedním případem se dokonce zabývá policie. Ta se také snaží hlídat, aby řidiči neignorovali zákazy vjezdu.

Lyžařský areál Dlouhá Louka na rozhraní Teplicka a Mostecka je na první pohled rájem milovníků běžeckého lyžování. Jenže dobrý dojem z prostředí mohou rychle zkazit řidiči, kteří si neberou servítky a vjedou do běžeckých stop. „Měli jsme tady případ asi patnácti čtyřkolkářů minulý týden, kdy nám rozjezdili veškeré stopy od Nového Města až na Dlouhou Louku. Škoda je cca sedm tisíc korun,“ uvedl Roman Fišer ze skiareálu.

Řidiči čtyřkolek a lesních strojů nerespektují ani nově umístěné zákazy vjezdu nebo jiné zábrany. „Jsou vysloveně vyhlášená bezpečnostní opatření,“ upozornil duchcovský policista Jan Hromádka.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

I když se policistům podaří přistihnout některého z bezohledných řidičů, mohou mu uložit nanejvýš několikatisícovou pokutu. Správci zimních areálů ovšem při nápravě škod ztrácejí také čas. „Jedna opravená stopa po terénním vozidle nebo čtyřkolce stojí dvojnásob času, protože sníh je hluboko rozorán,“ upozornil Roman Fišer.

Škody na stopách ale působí také auta, která na zasněžené cesty mohou – vozy lesníků. „V lokalitě Dlouhé Louky jsou stanoviště pro těžbu, která jsou promáčená, a tam lze těžbu provádět jen v období, kdy je země promrzlá,“ zdůvodnil přítomnost automobilů ředitel teplické pobočky Lesů ČR Radek Baum.

Úpravu běžeckých tratí a zároveň lesnické práce řeší smlouva mezi zimním areálem a Lesy České republiky. O jejím přísnějším dodržování se má jednat příští týden.