Karlovo náměstí projde revitalizací

Praha/Nové Město – Karlovo náměstí, dříve Dobytčí trh, které je největším náměstím v Česku a jedním z největších v celé Evropě, čeká v brzké době zásadní obnova. Její první fáze začne už letos, Městská část Praha 2 i magistrátu hlavního města mají s náměstím velké plány. Slibují, že přestane být centrem drogové scény a pouliční kriminality. Velké změny čekají park i ulice okolo něj. V současnosti je Karlovo náměstí významnou dopravní a obchodní tepnou jak Prahy 2, tak i celého města. Obnova by měla zklidnit především dopravní ruch.

V architektonické soutěži o podobě Karlova náměstí, založeném Karlem IV., vyhrály dva návrhy. Oba počítají s propojením všech tří částí parku, které jsou dosud rozdělené frekventovanými ulicemi. Společný projekt hlavního města a druhé městské části Revitalizace Karlova náměstí vyjde odhadem na jednu a půl miliardy. „Návrhy se snaží omezit právě dopravu a vést ji tak, aby to nebylo na závadu užívání celého náměstí,“ uvedl místostarosta MČ Praha 2 Václav Vondrášek (ODS). Dopravně zklidnit by se měl prostor před nemocnicí. Zmizí parkoviště v ulicích a nahradí je podzemní garáže, jejichž výstavbu by měl částečně financovat soukromý sektor.

Památkářům se ale některé zamýšlené úpravy nezamlouvají. Požadují například, aby se park, vytvořený koncem 19. století architektem Františkem Thomayerem, zachoval v původní podobě. Problematický je podle nich také podchod pod Ječnou ulicí. „Je tam velmi cenný archeologický terén, například torzo Kaple Božího těla, které je mimořádně hodnotné,“ prohlásil odborník na památkovou péči Josef Holeček. Radní pro územní rozvoj Magistrátu hl. m. Prahy Martin Langmajer (ODS) doplnil: „Přesun některých dopravních staveb a dalších podchodů musí prověřit studie geologického a archeologického průzkumu.“

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Vedení hlavního města nevylučuje, že kvůli archeologickým nálezům vznikne další zcela nová architektonická studie. První fáze revitalizace, která prostor náměstí nijak nepoškodí, však začne už letos. Nový kamerový systém má odtud vytlačit narkomany a drogové dealery, do parku městská část pořídí zavlažovací zařízení.