Zubní pohotovost v Ústí už je v provozu

Ústí nad Labem – Obyvatelé stotisícového Ústí nad Labem už s bolavými zuby nemusí o víkendu cestovat někam daleko, ve městě už mají zubní pohotovost. Je však soukromá a její provoz nikdo nehradí, takže pacienti musí za ošetření v ordinaci zaplatit. A nejde jen o regulační poplatky, ošetření zde stojí jednorázově tisíc korun. Zubních lékařů je na Ústecku stále nedostatek, jiná pohotovost ve městě v současné době není, a proto zubaři soukromé pohotovostní ordinace věří, že si v případě potřeby lidé rádi připlatí.

Rok museli Ústečané s bolavými zuby ujet desítky kilometrů, než je někdo ošetřil. Nyní se mohou bolesti během víkendových dnů zbavit v centru svého města. Provoz ordinace ale nehradí ani pojišťovna ani město nebo kraj, a tak pacienti musí sáhnout hluboko do kapsy. Bolest zubu je vyjde na rovnou tisícikorunu. „Tisíc korun je poplatek za zákrok plus všechno ostatní. Mzdy, energie a další,“ vysvětlil provozovatel soukromé zubní pohotovosti Štefan Ivanec. Kdo bude chtít ušetřit, musí zajet za zubařem až do Děčína, lékaři tu vybírají pouze regulační poplatky. Ke službě na pohotovosti je finančně motivuje město. „Ročně se pohybujeme okolo částky 500 tisíc korun, na provoz přispívají i okolní spádové obce,“ uvedla mluvčí města Děčín Romana Silvarová.

I ústecký stomatolog ale žádal o dotace. „Krajský úřad nikdy v minulosti nedotoval žádnou zubařskou pohotovost a ani do budoucna s tím nepočítá,“ prohlásila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Náměstkyně primátora Zuzana Kailová (ČSSD) doplnila: „Prioritou města Ústí nad Labem je vyjednat tuto službu se společností Krajská zdravotní.“ Krajský úřad chce otevřít zubní pohotovost v ústecké Masarykově nemocnici, fungovat by prý mohla už příští měsíc. Zubaři soukromé pohotovostní ordinace však věří, že konkurence je nezničí. „Za ten poplatek se opravdu snažíme pacientovi pomoct maximálně, dopracujeme se třeba až k extrakci zubu. K tomu čas normálně na pohotovosti nebyl,“ dodal Štefan Ivanec.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

V Ústeckém kraji funguje o víkendu ještě ordinace v Záluží u Mostu.

Pacient v ordinaci
Pacient v ordinaci