Písek zakáže veškeré výherní automaty

Písek – Dostat herní automaty ze svých center se snaží řada jihočeských měst. Chtějí tím předejít rostoucí kriminalitě a gamblerství. V Písku, kde je celkem 246 herních automatů v 36 hernách, chtějí jejich úplný zákaz. Připravují k tomu i novou městskou vyhlášku. U automatů totiž sedí stále více mladých lidí, hlavně ti, kteří blikajícím přístrojům zcela propadli.

Starosta Písku Miroslav Sládek (ODS) potvrdil, že celospolečenský problém hracích automatů chce z města odstranit. Pomoci by tu měla nová vyhláška. Zastupitelé ji už mají na stole. Většina z nich ji vítá i za cenu toho, že město přijde ročně z provozu automatů o více než 11 milionů korun.

Místostarosta Písku Tomáš Dušek (ODS) říká, že město nebude vydávat ani prodlužovat žádná povolení k provozu automatů. Písečtí zastupitelé ale neskrývají obavu z toho, že herní automaty nahradí videoterminály, které povoluje ministerstvo financí. Herny tak zřejmě zůstanou tam, kde jsou.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Vedení města tedy připravuje seznam míst, kde videoterminály nechce. Věří, že k doporučení ministerstvo financí přihlédne. „Bylo by dobré, kdyby spolupráce samospráv a ministerstva financí existovala,“ uvedl starosta Sládek. Kolik provozovatelů heren požádá o videoterminály a kolik jich ministerstvo financí nakonec povolí, není prozatím jasné. Stávající herní automaty by ale z města měly zmizet nejpozději počátkem příštího roku.