Stavba strakonické základní školy rozděluje místní ODS

Strakonice – Dlouho plánovaný projekt stavby základní školy ve Strakonicích rozdělil zastupitele i ostatní politiky. Škola má stát 350 milionů korun, jenže kvůli průtahům v územním řízení přišla radnice o státní dotaci a bude ji teď muset zaplatit celou. Počítá, že si na to vezme 200milionový úvěr a politici se kvůli tomu teď začínají vzájemně obviňovat z finančního hazardu.

Starosta Strakonic Pavel Vondrys (ODS) jde proti některým členům vlastní strany, preferuje úvěr. Se svým názorem je sice v menšině, s pomocí hlasů opozice a části koalice nakonec stavbu prosadil. Místní sdružení ODS však formálně oznámilo, že starosta nereprezentuje názory členů.

Pavel Vondrys odmítá, že by se místní ODS rozdělila kvůli škole. Problémy uvnitř oblastního sdružení jsou prý už delší dobu. I někteří další odpůrci projektu ovšem chtějí v době krize šetřit. 200milionový úvěr považují za hazard. Zastupitelka Hana Roudnická říká, že pro město je to likvidační.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Pavel Vondrys ale namítá, že bez úvěru škola postavit nejde. Nakonec uspěli zastánci projektu. Poklepali na základní kámen, bagry začaly hloubit základy a stavba tak startuje. Ve svažitém terénu stavitelé vybudují členitý areál. Uvnitř vznikne 18 tříd pro 540 dětí.

Libor Kulíř, který má na starosti technický dozor, dodal, že v areálu bude prostor i pro mimoškolní a sportovní aktivity. Původní školu tvoří provizorní montované pavilony. Prostorově nevyhovují hygienickým normám, jak potvrdila ředitelka Jaroslava Cháberová. „Tři nevyhovující budovy nahrazujeme jednou novou,“ doplnila místostarostka Ivana Říhová (KDU-ČSL).

Radnice stavbu připravuje devět let. Neměla územní rozhodnutí, proto přišla o 90procentní státní dotaci. Projekt přibrzdili i lidé ze sousedství, protestovali proti hluku a nelíbilo se jim, že nový pavilon bude bránit ve výhledu. Libor Kulíř k tomu dodal, že byla provedena úprava projektu.

Výstavba celého areálu potrvá dva roky. První školáci se do ní ale nastěhují už letos na podzim.

Starosta poklepal na základní kámen
Starosta poklepal na základní kámen