Pardubice konečně mají noclehárnu i pro ženy

Pardubice – Velké mrazy prověřují kapacity azylových domů v mnoha českých městech. Ty zatím poskytují pomoc převážně mužům. Dalším městem, které konečně otevřelo noclehárnu i pro ženy, jsou Pardubice. Podobné zařízení bylo ve městě totiž zatím pouze pro muže. Novou noclehárnu otevřelo v suterénu ženského azylového domu tamní sociální SKP Centrum Pardubice.

Staré opuštěné továrny, zchátralé budovy nebo nádraží. To byla dosud jediná místa, kde mohly ženy bez domova přečkat mrazivé noci. „Pro muže noclehárna v Pardubicích funguje, pro ženy ale nebyla,“ říká ředitel SKP Centra Pardubice Michael Skalický.   

V noclehárnu se proměnily suterénní prostory azylového domu pro ženy a matky s dětmi. „Vyklidili jsme některé místnosti, byly to především sklady a také bývalá kuřárna,“ uvádí koordinátorka ženského azylového domu Iva Pohlová. 

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

S klientkami azylového domu se ženy bez domova téměř nepotkají. K dispozici mají sprchu, záchod, teplé nápoje a hlavně nachystané postele. „Šest lůžek v našich podmínkách je strop. V azylovém domě bychom na víc lůžek kapacitu neměli,“ vysvětluje trochu stísněné podmínky vedoucí ubytovacích služeb SKP Centra Iva Škaloudová.

Za jednu noc tu ženy zaplatí padesát korun. Musejí ukázat doklady, v noclehárně platí zákaz drog i alkoholu. „Určitě to je lepší, než kdyby trávily v zimě čas na nádraží, zvláště když je teď venku minus pětadvacet,“ podotýká klientka azylového domu pro ženy a matky s dětmi Soňa Obrdlíková. „Ten pocit, že spím v noci v čisté posteli, že nemusím být na nádraží nebo na lavičce, je skvělý,“ přitakává další z klientek Jana Nejedlá.   

Novou službu pardubické SKP Centrum domlouvalo s magistrátem. Na stavební úpravy a vybavení město uvolnilo peníze. „Noclehárna pro ženy je zhruba za jeden a půl milionu korun. Na financování se nepodílí jenom město, očekávají se prostředky z ministerstva práce a sociálních věcí a také z Pardubického kraje,“ vysvětluje náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková. 

Informace o otevření noclehárny chce pardubické SKP Centrum dostat co nejdříve do povědomí žen bez domova. To je v tuto chvíli zásadní úkol pro terénní pracovníky.