Celníci slavili svůj svátek darováním krve

Hradec Králové – Krve není v nemocnicích nikdy dost. Navíc podle statistik ubývá v posledních letech dobrovolných dárců krve. Naštěstí stále existují lidé, kteří nejcennější tekutinu nezištně darují. Právě z tohoto důvodu to dnes ve východočeských nemocnicích vypadalo jako na manévrech celní správy. Několik desítek příslušníků celní správy se totiž rozhodlo darovat krev. Návštěvou transfuzních stanic tak netradičně oslavili mezinárodní den celníků.

Nemocnice tvrdí, že prvodárců ubývá. Transfuzní stanice vítají každého zdravého člověka, který se rozhodne darovat krev. „Je nedostatek dárců, nedostatek lidí, kteří jsou schopni darovat krev, zareagovat na naše výzvy a poskytnout krev těm, co ji potřebují,“ přiznává vedoucí lékař transfuzní stanice Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vít Řeháček. 

A proto se celníci rozhodli pro tuto netradiční akci. Kdo může, daruje krev. Celkem daruje krev devadesát devět východočeských celníků. „Myšlenka vznikla v hlavě jednoho z celníků. Všichni říkají, že ten pocit, pro který to dělají, stojí za to,“ říká mluvčí Celní správy Hradec Králové Jitka Fajstarová.  

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Někteří darovali krev vůbec poprvé a nervozita byla znát. „Mám trochu obavu, aby z toho tady nebyla ostuda. Jsem rád, že jsem se dostavil a že jsem se odhodlal tu krev darovat,“ přiznává celník Pavel Horáček.

Jiní celníci darují krev už řadu let, je to pro ně rutina. „Mám pár příbuzných a kolegů, kteří krev potřebovali. Sám nevím, kdy ji budu potřebovat,“ uvádí celník Jaroslav Koblasa.        

Celá akce bude pokračovat i v příštích dnech. Mimo nemocnice v Hradci Králové celníci postupně darují krev také v Pardubicích, Náchodě, Svitavách, Ústí nad Orlicí a Jičíně.