Úřady odstřihly azylový dům od financí

Nová Ves u Chotěboře - Azylový dům občanského sdružení Spektrum na Vysočině pro matky a otce s dětmi bojuje o přežití. Od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ani kraje Vysočina nedostal letos žádné peníze na provoz. Pokud peníze nebudou, klienti se budou muset vystěhovat. O vážnosti situace vypovídá i fakt, že kraj Vysočina už jim hledá místo v jiných azylových domech. Klientky azylového domu se stěhovat nechtějí a o pomoc hodlají požádat také ombudsmana. Provozovatelé chtějí požádat o peněžní záštitu sousední Středočeský a Pardubický kraj.

Klienti většinou příchodem do azylového domu čelili tíživé životní situaci, nejedna z klientek se tu ukrývá před domácím násilím a manželovými výhrůžkami smrtí. Jenže utajené byty, ve kterých klienti v současnosti bydlí, budou zřejmě brzy bez teplé vody, topení a elektřiny, když nemá občanské sdružení finance na provoz. Kraj Vysočina přitom letos rozdělí peníze mezi dalších 8 azylových domů. Spektrum mezi nimi není.

„Nedostalo akreditaci v oblasti sociálněprávní ochrany dětí, což je v tomto případě podle zákona nutné,“ řekl ČT krajský radní pro oblast zdravotnictví a sociální služby Josef Krčál. „Kdybychom měli peníze, budeme mít i kvalifikované pracovníky,“ vrací pomyslný míček úředníkům zakladatelka azylového domu Jana Korytová. Vedení domu je odhodlané shánět finance, kde se dá, aby 6 let trvání Spektra nemuselo ukončit.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové