Karlovarští policisté chtějí vyhlásit válku čtyřkolkářům

Karlovy Vary – K pronásledování čtyřkolkářů v horských a lesních terénech používají teď v zimě karlovarští policisté sněžné skútry. Terénní stroje totiž ničí přírodu v chráněné krajinné oblasti, ale i běžecké tratě. Neukázněným řidičům hrozí až několikatisícové pokuty. Ochranáři varují, že situace je vážná.

Do lesů míří stále víc turistů, běžkařů a cyklistů. Neupravený terén ovšem láká i milovníky adrenalinových sportů, a ti vytlačují zvířata. Ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jan Schlossar říká, že čtyřkolky ničí poslední oázy karlovarské přírody. Tyto stroje dokážou i v těžko přístupném terénu ujíždět rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Dohonit je bez speciálního vozidla není možné.

Kvůli přibývajícím stížnostem už kraj svolal mimořádnou schůzku, kde se policisté a ochranáři radili, jak zastavit řádění majitelů čtyřkolek. Náměstek karlovarského hejtmana Jaroslav Borka (KSČM) potvrdil, že se provede celá řada preventivních i represivních opatření. „Máme připravené sněžné skútry a budeme je používat proti neukázněným řidičům,“ nechala se slyšet mluvčí Policie Karlovy Vary Zdena Papežová.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Úřady nás hází do jednoho pytle, a to není fér – zlobí se majitelé čtyřkolek. Ani na jaře řidiči čtyřkolek však policistům neujedou. Ti totiž ze skútrů přesednou na jiné stroje. Jestli to budou motorky, čtyřkolky nebo speciální auta, zatím není jasné. Podrobnosti boje proti majitelům čtyřkolek budou zástupci kraje, policisté a ochranáři domlouvat na setkání koncem příštího měsíce.