Luční bouda přišla o čističku, chata je zatím uzavřena

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) – V úterý večer hořelo na Luční boudě na hřebenech Krkonoš. Požár zničil čističku odpadních vod, bez které bouda nemůže fungovat. Proto je chata do odvolání uzavřena pro veřejnost. Personál a hosté se museli ještě v noci přesunout na jiné horské chaty. Škody jsou vypočítány na 300 tisíc korun a jejich opravy potrvají týdny či měsíce.

V objektu čističky odpadních vod vzplál odpad a papírové krabice. Oheň zřejmě vznikl něčí nedbalostí. K boudě vyrazilo z Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna v patnáctistupňovém mrazu pět jednotek hasičů. Na hřebeny se hasiči s technikou dostali rolbami a skútry horské služby a chatařů. Požár zničil elektroinstalaci, kalovou nádrž, částečně i nádrž čistírny a přívod vody, nikoho ale nezranil, ubytovací prostory nebyly ohroženy.

Luční bouda patří k nejstarším horským objektům střední Evropy

Luční bouda leží ve výšce 1410 metrů nad mořem a je největší a nejstarší boudou v Krkonoších. Její historie sahá do 16. století. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací v Česku. Poslední velký požár na hřebenech Krkonoš vypukl na konci ledna 2005, kdy shořela budova u známé Špindlerovy boudy.