Výstava fotografií připomíná mistrovství světa

Liberec – Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci z té lepší stránky připomíná výstava snímků tamních fotoreportérů “Rok poté“. Šampionát zachytili nejen jako významnou sportovní, ale i společenskou akci. Dodnes však po mistrovství zůstávají dohady ohledně financování a nesplacené dluhy. Podle pořadatelů výstavy však mistrovství přispělo, navzdory sporům o peníze, k propagaci Liberce a je třeba to stále připomínat, protože Liberec byl v té době centrem světového sportu a upíraly se na něj oči z celé planety.

Výstavou liberečtí fotoreportéři připomínají loňské únorové mistrovství světa v klasickém lyžování tak, jak ho účastníci ani návštěvníci vidět nemohli. „Fotky ukazují fanoušky, pořadatele, závodníky, všechno dohromady. Není to jenom o sportovním klání,“ uvedl fotograf Mf Dnes Liberec Bořivoj Černý. Fotografové vzpomínají na mistrovství jako na obrovskou příležitost, ale i náročnou práci. „Krásné sportovní výkony, které jsme tam mohli fotit. Potom ohromná zima a ohromné množství sněhu a také nám odešla část techniky,“ připomíná si fotograf ČTK Liberec Radek Petrášek.

Šampionát stál přes dvě miliardy korun, zůstávají po něm dluhy ve výši 80 milionů. Věřitelé se domáhají zaplacení žalobami a zadávání zakázek prověřuje antimonopolní úřad. „Nejnepříznivější varianta je, že organizační výbor mistrovství půjde do insolventního řízení a potom proběhne řízení podle zákona,“ potvrdil primátor města Jiří Kittner (ODS). Pořadatel výstavy Jiří Valenta se od problému distancuje: „My chceme doopravdy dělat jen výstavu fotografií.“ Bořivoj Černý však namítl: „Všichni by si měli uvědomit, že Liberec byl v té době pupkem sportovního světa.“

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Po mistrovství zůstaly dluhy za cca 80 milionů korun a zaplatit by je měl organizační výbor, tedy občanské sdružení v současné době v likvidaci, které ručí do výše svého majetku. Toho majetku však příliš není a na zaplacení celého dluhu to určitě stačit nebude. Premiér Jan Fischer prohlásil, že vláda udělá vše pro to, aby do Liberce už žádné další peníze nešly, pokud by proto nebyly nějaké právní důvody. Logicky tedy zbývá už jen statutární město Liberec a svaz lyžařů. Primátor Liberce Jiří Kittner už dříve připustil, jako svůj osobní názor, že právě město by se na zaplacení dluhu mohlo podílet. Tato varianta však zatím ještě není aktuální.

Ministerstvo školství v minulosti slíbilo pravidla, jak podobné akce v budoucnu organizovat líp. Ministryně Miroslava Kopicová sice předložila vládě soubor opatření, zatím spíše obecných, jako jsou například podrobnější projekty, přísnější kontroly a také vyšší tresty, vyšší pokuty. Kritici libereckého mistrovství ale tvrdí, že pořadatelé podobných akcí se příliš nepoučili. Jako příklad kritici uvádějí Evropskou zimní olympiádu mládeže za dalších 165 milionů korun, kterou na únor příštího roku připravuje Liberecký kraj.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Šampionát v Liberci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24