Pražané brojí proti změnám v provozu metra

Praha - Desetitisíce Pražanů se ozývají proti plánovanému rušení a omezování spojů MHD v hlavním městě. Od března by to mělo být až o pět procent. Návrh organizátora pražské dopravy a magistrátu byl projednáván kvůli tomu, že v rozpočtu chybí 300 milionů korun. Pražský dopravní podnik a společnost Ropid chtějí, aby metro večer přestalo jezdit asi o 10 minut dříve. Ranní spoje by měly vyjíždět z konečných stanic v 5:00. V současnosti startují provoz tak, aby kolem 5:00 projížděli přestupním trojúhelníkem Muzeum - Florenc - Můstek. Změny, které se mají týkat tramvají, autobusů i metra, ale ještě nejsou schválené. Vedení magistrátu navíc uklidňuje, že k nim možná nedojde.

Pražané se pustili do hromadného protestu ihned, co se na veřejnost dostaly interní informace organizátora pražského hromadné dopravy o rušení a omezování spojů. Až 23 tisíc lidí žádá přes sociální síť Facebook zachování grafikonu metra. Od března totiž hrozí, že se jeho provoz zkrátí až o dvacet minut. Lidem, kteří doposud využívali první a poslední spoje metra, se cestování buďto prodlouží, protože budou muset několikrát přesedat, nebo výrazně prodraží, budou-li nuceni vzít si taxíka.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Lidé však podepisují petice také proti rušení autobusových linek, jako například v Horních Počernicích. Zde se omezení týká linky 273, která jezdí ke stanici metra. „Dostala jsem velmi vágní informace o tom, že bude nahrazena jinou linkou. Nebylo řečeno, kterou, a navíc to má nově jezdit pouze ve špičkách, podle neoficiálních informací v půlhodinových intervalech,“ řekla iniciátorka petice proti změnám v MHD Alexandra Kohoutová.

Petr Hulínský, pražský magistrát:

„Jedním z hlavních argumentů při zdražování městské hromadné dopravy je to, že se chtěl zachovat stávající rozsah hromadné dopravy. Nyní jde rada opačným směrem.“

Škrty rozhodně nebudou drastické, tvrdí zástupci Ropidu. Přiznávají však, že kvůli rozpočtu nižšímu o 300 milionů korun změny připravují. „Já v tuto chvíli nemohu říci nic konkrétního, protože bylo zahájeno teprve představování toho návrhu a vůbec debata nad ním,“ uvedl ředitel Ropidu Pavel Procházka.