Školáci z Nového Města nad Metují mají svůj parlament

Nové Město nad Metují – Školáci si v Novém Městě nad Metují vytvořili podle německého vzoru svůj dětský parlament. Ten se pravidelně setkává se zástupci města a předkládá mu své návrhy a připomínky. Obě strany se shodují, že vzájemná spolupráce má výsledky. Snaha řešit problémy brání vzniku politických debat a hádek, jak říkají děti.

Schůzování berou školáci opravdu vážně. O tom, že se nescházejí zbytečně, nepochybují. Místopředsedkyně dětského parlamentu Nového Města Nicolle Pokorná informovala, že některé podněty jsou již vyřešeny, jiné se řeší. Dětský parlament například uspěl s návrhem na posílení autobusových spojů.

Vedoucí odboru školství městského úřadu Václav Kupka potvrdil, že vedení města parlament bere vážně. Starostka Nového Města nad Metují Bronislava Malijovská (ODS) uvedla příklad zřízení nového dětského hřiště, kdy budou mít zástupci parlamentu možnost vybrat jednu ze tří navrhovaných variant.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Mimo jiné děti chtějí, aby byl lépe označen přechod pro chodce v blízkosti školy v Komenského ulici. Vedení města jim to slíbilo a práce začnou hned, jakmile to dovolí počasí.

„V současnosti nás nejvíce trápí, že nemáme sportovní halu. Ta však bude postavena, pokud město dostane dotace,“ nechal se slyšet předseda dětského parlamentu Oldřich Čech. Dětský parlament má jedenáct členů. Zastoupeni jsou v něm žáci všech základních škol.