Hledání bylo složitější než dřív. „Bylo těžké najít rodinu, která by obětovala čas a nějaké finance. Na druhou stranu to však přináší jistou prestiž,“ informovala ředitelka Domu kultury Vlčnov Zdeňka Brandysová. Matka nového krále Eva Srncová se nechala slyšet, že král v rodině zatím nebyl, jde prý tedy o velký závazek. Nyní Romana chrání starší, osmnáctiletí místní chlapci.
Pokud jde o čest a tradici, o penězích se nemluví. Není ale tajemstvím, že péče o kroje, o koně a pohoštění družiny v době slavností spolkne tolik jako svatba. Velký den pro malého krále nastane poslední květnovou neděli, kdy projede vesnicí v dívčím kroji a s růží v ústech. Předchůdců měl zřejmě mnohem více než 200 v dochovaných záznamech.

Reportáž Luboše Dostála
O původu zvyku se dodnes vedou spory, mohl by sahat až do předkřesťanské éry. „Ještě letos by měl nový král vézt žádost do Paříže do světové centrály UNESCO o zápis fenoménu Jízdy králů mezi mistrovská díla nehmotné kultury světa,“ informoval starosta Vlčnova Jan Pijáček (ODS). Také by měl vítat účastníky celosvětové konference UNESCO, která na podzim začne právě ve Vlčnově.
