Za prolomení limitů těžby bude chtít Litvínov kompenzace

Litvínov – Litvínovská radnice bude v případě prolomení limitů těžby žádat od uhelné společnost Czech Coal finanční kompenzace. To je ale jen reakce na tři dny starý dopis premiéra, který naznačuje, že vláda prolomení limitů chystá. Lítvínov totiž dál trvá na tom, že důl v sousedství města vůbec nechce. Mezi kompenzace, které chce starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) po těžařích, patří miliarda korun pro město a deset tisíc pro každou domácnost – každoročně, po celou dobu trvání těžby.

Podle slov starosty nejde o nepřiměřené požadavky. Mluvčí Czech Coal Liběna Novotná sdělila, že společnost to vnímá jako výraznou změnu v přístupu radnice. Odpůrci rozšiřování těžby za hranice limitů považují dnešní vyhlášení litvínovské radnice za podraz.

Starosta však odmítá, že by město za těchto okolností souhlasilo s prolomením. K vyjednávání ho prý vyprovokoval dopis premiéra Fischera. Podle radních z Horního Jiřetína, který leží nejblíže k těžební jámě, si Litvínov může vyjednat, co chce. Bez souhlasu Jiřetína se totiž důl k Litvínovu neposune.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Litvínovská opozice vstřícný krok radnice směrem k těžařům tvrdě kritizuje a bude žádat, aby starosta odstoupil. Podle člena městského zastupitelstva Miroslava Otcovského (ODS) starosta prodává město, aniž by k tomu měl zmocnění. „Odpovědností vedení města je starat se o zájmy Litvínova na dalších padesát až sto let už nyní,“ brání se Daniel Volák.