Novinka v boji proti zlodějům kovů

České Budějovice - Železničáři vyzkoušeli v praxi nový systém proti zlodějům kovů. Díky speciální signalizaci jsou policejní hlídky na místě velmi rychle po ohlášení problému. U Nemanic na Českobudějovicku tak byli chyceni dva zloději přímo při činu. Železničáři proto chtějí nový systém zavést co nejdříve na všech tratích v České republice.  

Dvojici zlodějů policie evidentně překvapila. Dvě hlídky se psem se u kolejí nedaleko Nemanic objevily jen necelých deset minut poté, co začali s řezáním zabezpečovacích měděných kabelů. První zloděj se vzdal poměrně rychle, druhý se zkusil schovat. „Na poli si lehnul do sněhu a snažil se tak maskovat,“ uvádí policejní psovod Jiří Čermák.      

Zdánlivě nepříliš významný případ je ale pro jihočeské železničáře, policii a také cestující docela zásadní. Poprvé v praxi zafungoval nový systém namířený právě proti zlodějům kovů. „Dispečer i naši zaměstnanci ihned vidí, zda dochází k této trestné činnosti,“ říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.   

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Systém je vlastně docela jednoduchý. Při jakémkoli porušení kabelů na vybraných tratích se rozsvítí signalizace. Během několika málo minut vyjíždí na místo policejní hlídka. „Díky tomuto nastavení tak mají policisté možnost zadržet pachatele přímo při činu,“ tvrdí mluvčí Policie ČR pro oblast jižních Čech Jiří Matzner.  

Právě železnice je vůči zlodějům kabelů a někdy i kolejí extrémně zranitelná. Mimořádný chaos a dopravní kolaps způsobili třeba v září 2008 v Praze, kdy úplně vyřadili Wilsonovo nádraží. Právě důležité trati by proto měly být chráněny přednostně. „V přípravě je spuštění systému v několika dalších oblastech a předpokládáme, že tento model bude brzy fungovat v celé zemi,“ uzavírá Pavel Halla.  

V roce 2008 ukradli Správě železniční dopravní cesty zloději kabely a další vybavení za téměř třicet milionů korun. Situace se mírně zlepšila loni, hlavně díky přísnějším zákonům a poklesu cen kovů. Už na podzim ale začalo krádeží znovu přibývat.