Spalovna bude, ale větší

Plzeň - Kontroverzní projekt spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně posuzování vlivu na životní prostředí teprve čeká. Nejde zde sice o nebezpečný odpad, ale odpůrci spalovny tvrdí, že spalovna bude předimenzovaná a větší, než firma lidem slíbila. Plzeňská teplárenská i radnice to ale odmítají a jsou přesvědčeny, že posudek dopadne pro spalovnu dobře.

Projekt spalovny u Chotíkova na Plzeňsku už sice prošel místním referendem, ale vyhráno stále ještě nemá. Podle odpůrců je totiž připravovaná kapacita mnohem vyšší, než teplárenská uváděla dřív. „Považuji to za podvod na občanech Chotíkova, kteří se vyjadřovali v referendu ke spalovně o kapacitě 60 000 tun odpadu ročně,“ uvádí Kateřina Moučková z občanského sdružení Chotíkov. „Jenom Plzeň vyprodukuje přes 60 000 tun odpadu. Spalovna o kapacitě 60 000 tun by byl proto nesmysl,“ vysvětluje plzeňský primátor Pavel Rödl. „V druhé části studie, kterou jsme zveřejnili na našich webových stránkách na internetu, počítáme s kapacitou 100 000 tun odpadu a toho se držíme,“ říká Vlastimil Borecký z Plzeňské teplárenské.

Odpůrcům vadí, že by se do spalovny s nadměrnou kapacitou dovážel odpad i ze vzdálených míst, proto aby se využila. „Je třeba si uvědomit, že se momentálně odpad dováží v popelářských vozech, ale do budoucna se bude vozit v kamionech,“ argumentuje Kateřina Moučková. „Doprava ze vzdálenějších lokalit by byla příliš drahá a nevyplatilo by se to. Takže počítáme pouze s Plzní a nejbližším okolím,“ vysvětluje Pavel Rödl.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Spalovna bude využívat spalování klasickou technologií. Vedení plzeňské radnice tvrdí, že i když bude na návětrné straně města, ovzduší nezhorší. „To, co jde z komína spalovny, musí splňovat veškeré zákonné limity této země. Na druhou stranu asi nikdo nemá radost, když má podobné zařízení vedle domu,“ přiznává náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.

Plzeňská teplárenská odhaduje začátek stavby spalovny na rok 2012.

/*json*/{"map":{"lat":49.792236,"lng":13.317661,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.792236,"lng":13.317661,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/