Úředníci zničili farmáře

Jičín - Soukromý zemědělec Václav Bucek z Cholenic na Jičínsku přišel o dotace od Státního zemědělského intervenčního fondu jen proto, že nepustil do svého chléva kontrolory Plemenářské inspekce. Ti totiž přijeli na nenadálou kontrolu až před osmou hodinou večer. Zemědělec jim nabídnul termín ve dne, ale dostal pokutu za údajné zmaření kontroly. Přitom na dotace má Václav Bucek ze zákona nárok. Tímto krokem se dostal do vážné ekonomické situace, která ohrožuje jeho další podnikání.

Vstává ve tři ráno, aby nakrmil čtyřicet prasat a sto třicet kusů dobytka. Přes den se nezastaví. Před osmou večer už jednašedesátiletý farmář Václav Bucek pospává u televize. V tu chvíli přišli kontroloři Plemenářské inspekce a chtěli vidět prasata. „Povídal jsem jim, že už dobytek spí a že už ho nebudeme budit. Říkal jsem jim, aby přijeli ve dne. Mohou přijet, kdy budou chtít, ale ať mi dají vědět. Nebo když mi nedají vědět, ať přijedou přes den, já je přece nevyhazuji, můžou se podívat, kdy chtějí,“ popisuje setkání s inspektory Václav Bucek. „Zákon nestanovuje České plemenářské inspekci dobu, kdy je inspekce povinna kontrolu provést. Proto se přizpůsobujeme situaci na místě tak, abychom co nejméně zatěžovali chovatele,“ vysvětluje postupy inspekce ředitelka České plemenářské inspekce Zdenka Majzlíková. „V dnešní době si můžete myslet cokoliv. Večer nevíte, kdo to je. Kdyby přišli normálně ve dne, v pracovní den, ale v noci?“ diví se manželka farmáře Věra Bucková.

Pan Bucek dostal pokutu tři tisíce korun. Intervenční fond mu zamítl dotaci pět set padesát tisíc korun na rok. „Tento postup je pro mě likvidační. Já mám jít příští rok do důchodu, moje manželka také, celý život hospodařím, ale asi se na to vykašlu,“ říká Václav Bucek.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Intervenční fond dotaci zastavil s odvoláním na zmaření kontroly. Jenže o týden dřív, než ministerstvo rozhodlo o odvolání pana Bucka proti kontrole. Farmář tedy přišel o dotaci s odkazem na verdikt, který jako pravomocný v tu chvíli ještě neexistoval. Proč? „Nejsem schopen vám v tuto chvíli na tuto otázku odpovědět,“ přiznává ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu v Hradci Králové Aleš Sobel.

Sám Václav Bucek se chce bránit proti postupu inspekce a následné ztrátě dotací žalobou u soudu.

/*json*/{"map":{"lat":50.325344,"lng":15.28109,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.325344,"lng":15.28109,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/