Přeshraniční spolupráce záchranářů se osvědčuje

Liberec - Ještě rychlejší pomoc slibuje česko-polskému pohraničí záchranná služba Libereckého kraje. K pacientům vyjede ta nejbližší sanitka a je jedno, jestli je z Česka nebo Polska. Záchranáři si už zásahy na opačné straně hranice vyzkoušeli a první zkušenosti jasně dokazují správnost tohoto rozhodnutí. Teď se záchranáři snaží, aby taková spolupráce byla naprosto běžná.

Záchranná služba teď zasahuje na sjezdovkách denně. Polští pacienti žádají kromě ošetření hlavně odvoz domů. Buď nejsou pojištění nebo se prostě chtějí léčit v domácím prostředí. Přibývá i příhod Čechů v Polsku. „Poslední dobou tvoří polští občané poměrně velkou část ošetřených, naproti tomu ubylo Němců,“ shrnuje současnou situaci záchranář Lubomír Molnár. „Ve zhořelecké nemocnici se přijímá průměrně ročně asi dvě stě pacientů z ciziny a asi padesát pacientů ročně je z Čech,“ doplňuje údaje ředitel zhořelecké nemocnice Arkadiusz Kawka.

Čeští záchranáři se už učí polsky a naopak. S kolegy připravují dvojjazyčné formuláře pro pacienty. Na přeshraniční komunikaci se připravují i dispečinky. „Cílem našeho snažení je vytvořit jednotnou síť zdravotnických záchranných služeb. Ten, kdo bude nejblíže, prostě ošetří pacienta,“ vysvětluje krizový manažer Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jiří Wachsmuth.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Záchranné služby získaly na přípravu systému od Evropské unie šestnáct a půl milionu korun. Kromě jazykových kurzů a školení pořídí do pohraničí i několik nových sanitek. „Už jsme pokusně některé pacienty odvezli do Polska a myslím si, že by s tím nemusel být zásadní problém,“ uvádí Lubomír Molnár. „Musím říct, že se nám nikdy nestalo, že by nám někdo řekl, proč jsme tady a proč jsme z Česka. Ta první pomoc na obou stranách je naprosto adekvátní a srovnatelná,“ uzavírá ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michal Havlíček.

Spolupráci na česko-polské hranici se už podařilo nastartovat. Teď záchranná služba usiluje o podobnou spolupráci se sousedním Saskem.