„V dřevěném městečku napodobujeme obchůzku, která jinak probíhá ve vesnicích. Průvod chodí od chalupy k chalupě a hospodář je počastuje, jak bylo dřív zvykem,“ popisuje masopust Jaroslava Kvapilová z Valašského muzea v přírodě.
Po masopustu následuje čtyřicetidenní půst, a tak je jedním z největších lákadel masopustních průvodů i dobré jídlo a pití. „Už třináctý rok je součástí celého programu soutěž o nejlepší valašskou klobásku, kterou jsme rozšířili ještě o soutěž o nejlepší valašskou tlačenku,“ dodává Kvapilová. Valašské muzeum v přírodě ožije tradicemi opět začátkem dubna, kdy zde budou slavit Velikonoce.

Reportáže Jiřího Bydžovského a Evy Lankočí
Masopustní rekord
V Dolních Kounicích na Brněnsku dnes vytvořili největší masopustní průvod v Česku. Tradiční pohanské oslavy konce zimy přišlo na náměstí připomenout 196 lidí v roztodivných maskách. Dosavadní rekord zapsaný v České v knize rekordů byl 192 masek.
Ve Skalách na Písecku začala masopustní veselice na návsi, kde starostka koledníkům předala na jeden den vládu nad obcí. Krakonoš se svou družinou poté okamžitě zatarasil místní silnici – ti, kteří přišli bez masky, se tam i zpátky dostali jen stěží.
Pak se průvod, v němž nechyběli ani koledníci z Jistebnice a Temelína, vydal na několikakilometrovou cestu po Skalách a okolních obcích. Přípravy na masopust trvaly několik měsíců a vyplatily se. „Oslavou je už jen dobrá nálada a tým, který je ochotný něco takového udělat,“ uvedla starostka Skal Pavla Poláčková.
