Závod Zlatý nuget Bečánova končí

Příbram - Nezvyklá spřežení se utkala v Obecnici u Příbrami. Byla totiž vytvořena z lidí. V závodě na osmikilometrovém okruhu brdskou přírodou si změřilo síly víc než dvě stě běžců a každá posádka musela mít s sebou sáně, pilu a sekeru. Tradiční závod - Zlatý nuget Bečánova - se konal už po třicáté. Letos to bylo ale nejspíš naposled.

Závodníci jsou rozděleni do dvou skupin. Do první patří mladí sportovci, většinou cyklisti a triatlonisti, kteří běží na čas a perou se o první místa. Těm druhým jde hlavně o zábavu. „Je to také trochu recese. Účastníci se jdou předvést, co vymysleli za ten rok za masky a za různé sáně,“ říká organizátor závodu Bohuslav Svoboda. 

A tak se letos na okruh vydala třeba pirátská rodinka, posádka s létajícím balonem nebo kosmonauti. K vidění byly i vysavače. „To prosím nejsou vysavače, to jsou speciální dýchací přístroje připravené našimi kolegy z NASA,“ upřesňuje jeden z účastníků závodu. „Máme s sebou samozřejmě i poklad, který musíme dostat až nahoru na Třemošnou,“ uvádí druhý. 

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Poklad není podmínkou. Zato sekera, pila a dřevěné poleno ale do povinné výbavy každé trojice běžců patří. „Potom ho na stadionu rozřežou, rozštípají a prostrkají ho tzv. brdskou mírou,“ vysvětluje Bohuslav Svoboda. 

Zlatý nuget Bečánova se běží pravidelně už od roku 1980 – a to za každého počasí – ať prší nebo padá sníh. „Z těch třiceti ročníků se běželo nějakých osm na sněhu, jinak je to většinou na suché trávě,“ vzpomíná zakladatel závodu Pavel Kadlec. 

Letošní 30. ročník závodu je také zároveň posledním. V místě, kudy vede běžecká trať, by totiž v budoucnu měly vyrůst nové rodinné domy.

/*json*/{"map":{"lat":49.716197,"lng":13.94727,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.716197,"lng":13.94727,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/