Za havarovaný vrtulník mají záchranáři z jihu Čech náhradu

České Budějovice – Záchranáři na jihu Čech obdrželi náhradní vrtulník, který budou prozatím využívat za havarovaný stroj z minulého pátku. Do konce února by měli dostat nový vrtulník. O původní přišli při havárii u Horní Olešné na Jindřichohradecku. Tříčlenná posádka tehdy kvůli husté mlze ztratila kontrolu nad řízením a při letu nízko nad zemí stroj zavadil spodní částí o zem, což mělo za následek havárii. Policisté i letecká inspekce incident vyšetřují. Posádka, která pád helikoptéry přežila, považuje za příčinu nehody špatné počasí.

Zapůjčený vrtulník získali záchranáři v Olomouci. Tento starší typ budou používat jen dva týdny, do konce února by měli dostat nový vrtulník. „Bude to stejný typ, jaký jsme tady měli,“ dodal šéfpilot Stanislav Tarasovič. Letečtí záchranáři žádný zvláštní režim pro nadcházející dny neplánují, měnit prý nebudou ani letový plán.   

Ředitel zdravotnické služby Marek Slabý, který byl při havárii v kabině, považuje havárii za nešťastnou událost. „Prostě došlo k nehodě, aniž by tomu šlo nějakým zásadním způsobem zabránit,“ uvedl Slabý. Pilot letěl nízko nad zemí. Při obratu stroj zavadil zadní částí o zem a převrátil se na bok. Nehoda se obešla bez zranění. Na místě zasahovali i hasiči z Jindřichova Hradce, kteří museli z vrtulníku přečerpat pohonné hmoty. Policie začala nehodu vyšetřovat s podezřením na trestný čin obecného ohrožení, nikoho však dosud neobvinila.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Letečtí inspektoři nyní sbírají data z meteorologických stanic, aby prozkoumali, jakou roli při havárii sehrála mlha a námraza. „Prověřujeme, zda šlo o pochybení ze strany pilota, nebo jestli tam velkou roli hrálo i počasí,“ řekla mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Havarovaný vrtulník
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24