Veterináři pražské zoo vyztužili kaloni zlomeninu

Praha - Veterináři pražské zoologické zahrady minulý týden provedli neobvyklou operaci. Samici kaloně, která si zlomila levou pažní kost, voperovali výztuž, aby se zlomenina lépe hojila. Mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová popsala zákrok tak, že „do vnitřku dřeňové dutiny zavedl veterinář jehlu, která pomůže kost spravit. Operační ránu pak zašil a končetinu zafixoval“. Obecně se u kaloňů podobné zákroky neprovádějí. Záleží na problematičnosti zlomenin. Zvíře podle mluvčí začalo hned po operaci žrát a vypadá to, že se mu daří zvládat rekonvalescenci. Pooperační doba rekonvalescence je tři týdny. Tedy nejdříve za 14 dní budou ošetřovatelé vědět víc, jak se rána hojí. Samice je oddělena v samostatné kleci, která je speciálně uzpůsobena k tomu, aby pacient mohl nerušeně nabývat síly.

Když veterináři zvažují, jak zraněné živočichy léčit, posuzují individuální případy. Tento případ znamenal podle Ptačinské Jirátové velký přínos pro veterináře, vyzkoušeli si tím takzvanou osteosyntézu u kaloňů. Kaloně egyptské, jejichž samice se podrobila operaci, mohou návštěvníci Zoo Praha vidět v expozici Indonéská džungle.

Kaloni pobřežní, které pražská zoo chová také, obývají tropické lesy a plantáže malých ostrovů v Indonésii. Živí se zralými plody, především fíky. Den tráví jako většina kaloňů zavěšeni na suchém stromě. Protože kaloni pobřežní odpočívají na stromech a nikoliv v jeskyních, nevyužívají echolokace, ale orientují se hlavně zrakem. Aktivní začínají být navečer, kdy se vydávají hledat zralé plody. Návštěvníci Zoo Praha je mohou vidět ve vnitřní expozici velkých želv.