V Příbrami vzniklo centrum pomoci drogově závislým

Příbram – Středočeský kraj má první centrum pro drogově závislé, které pod jednou střechou spojuje prevenci, poradenství i pomoc s odvykáním. Centrum Magdaléna najdou zájemci v Příbrami v budově bývalé základní školy. Jeho posláním je poskytovat anonymní a bezplatnou pomoc uživatelům drog starším 15 let, kteří nejsou dostatečně motivováni k zásadní změně drogového životního stylu. Rodinným příslušníkům a blízkým osobám klientů pomáhá při řešení souvisejících problémů a s orientací v této oblasti.

Devatenáctiletá Martina byla už od třinácti závislá na drogách a alkoholu. V osmnácti se začala léčit, v centru získala především motivaci k tomu, aby začala problém řešit. „Pomohli mi začít s tím opravdu něco dělat a uvědomit si, že to je problém. V léčbě jde vlastně o to, abychom pochopili, proč jsme začali brát drogy a abychom do toho nespadli znovu,“ potvrdila Martina.

Drogově závislí do centra přicházejí anonymně. Kromě praktických věcí jako je pračka, sprcha nebo sterilní jehly tu získají především psychickou podporu a rady, jak se závislostí bojovat. „Testujeme, jak jsou na tom, v jaké jsou životní situaci, jestli mají kde bydlet a jak jsou na tom se zdravotním stavem. Dále funguje sociální poradenství nebo psycholog, který s nimi rozebírá možnosti dalšího postupu,“ uvedla vedoucí Centra adiktologických služeb Magdaléna Příbram Hana Vavřincová. Pracovníci vyjíždějí také do terénu. „Máme v úmyslu pokrýt celé Příbramsko, dojíždíme také třeba až do Berouna,“ prohlásil ředitel obecně prospěšné společnosti Magdaléna Petr Nevšímal.

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Kontaktní centrum v Příbrami vzniklo již v roce 2002, nyní však má nový kabát. Pracovníci se přestěhovali do budovy bývalé základní školy a ve větších prostorách teď kromě práce s drogově závislými nabízejí také poradenství pro příbuzné a preventivní programy pro děti. „Budeme nadále jezdit za dětmi, které mají také možnost jezdit za námi. Ne pro všechny školy je to dostupné, ale ty, které jsou v okruhu několika kilometrů, to uvítají a budou jezdit sem,“ dodala Hana Vavřincová.

Pracovníci centra poučí o prevenci ročně až pět tisíc dětí z Příbramska a širšího okolí. Vysvětlují jim nejen nebezpečí drog a alkoholu, ale zaměřují se třeba i na šikanu a vztahy ve třídě.

/*json*/{"map":{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Drogově závislá mládež
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24