Sto milionů šest set tisíc korun, tak takovou zálohovou fakturu poslala firma Lenoxa městu Ralsko. Jde přitom o zálohy na topení ve čtyřech bytových domech, radnici a základní škole. Oproti loňským cenám jde třicetinásobné navýšení. „V té faktuře je určitě chyba. Zatím jsme nepodepsali smlouvu, takže to neplatí,“ říká místostarosta Ralska Václav Bilický.
Nájemníci v městských bytech v Ralsku Kuřívodech platí za teplo nejvíc v Česku. Gigajoul je vyjde na devět set sedmdesát korun. Vytopit garsonku o třiceti metrech čtverečních tak přijde na třicet tisíc korun ročně. „Já jsem měla účet za skoro pětadvacet tisíc korun,“ uvádí jedna z obyvatelek městských bytů v Ralsku. „Jsem v důchodu, kde na to mám brát?“ ptá se druhá.

Reportáž Lucie Pokorné
Lenoxa navíc už dva měsíce nezaplatila splátky za místní kotelnu. Částku v řádech milionů korun teď bude muset sehnat město. Jinak by hrozilo, že kotelna přestane fungovat. „Musíme se s tím nějak vypořádat firma Lenoxa dluží také dodavateli uhlí,“ připomíná Václav Bilický. „Ideálním řešením by bylo, aby státní inspekce odebrala licenci firmě Lenoxa a kotelnu převzal jiný výrobce tepla,“ domnívá se předseda kontrolního výboru a zastupitel Ralska Vít Veselý.
Vyjádření Lenoxy se České televizi nepodařilo získat. Vedení firmy s novináři nekomunikuje, podobně jako s úřady. „Zápasíme se společností Lenoxa, protože ona zatím nijak nespolupracuje,“ přiznává Blahoslav Němeček z Energetického regulačního úřadu.
Na praktiky Lenoxy si stěžují lidé i v jiných regionech. Vysoké ceny a bezdůvodné odpojování trápí například odběratele v nedalekých Doksech nebo v Rovné na Sokolovsku.