Ralsko má nejdražší teplo v Česku

Liberec - V Ralsku se vyhrotily spory s dodavatelem tepla, firmou Lenoxa, která už dva měsíce neplatí splátky za kotelnu. Radnice teď musí sehnat peníze za ni, jinak by totiž hrozilo, že se lidem přestane topit. Navíc Lenoxa požaduje po Ralsku nesmyslně vysoké zálohy. Už teď tam přitom obyvatelé platí za teplo nejvíc v Česku.

Sto milionů šest set tisíc korun, tak takovou zálohovou fakturu poslala firma Lenoxa městu Ralsko. Jde přitom o zálohy na topení ve čtyřech bytových domech, radnici a základní škole. Oproti loňským cenám jde třicetinásobné navýšení. „V té faktuře je určitě chyba. Zatím jsme nepodepsali smlouvu, takže to neplatí,“ říká místostarosta Ralska Václav Bilický.  

Nájemníci v městských bytech v Ralsku Kuřívodech platí za teplo nejvíc v Česku. Gigajoul je vyjde na devět set sedmdesát korun. Vytopit garsonku o třiceti metrech čtverečních tak přijde na třicet tisíc korun ročně. „Já jsem měla účet za skoro pětadvacet tisíc korun,“ uvádí jedna z obyvatelek městských bytů v Ralsku. „Jsem v důchodu, kde na to mám brát?“ ptá se druhá.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Lenoxa navíc už dva měsíce nezaplatila splátky za místní kotelnu. Částku v řádech milionů korun teď bude muset sehnat město. Jinak by hrozilo, že kotelna přestane fungovat. „Musíme se s tím nějak vypořádat firma Lenoxa dluží také dodavateli uhlí,“ připomíná Václav Bilický. „Ideálním řešením by bylo, aby státní inspekce odebrala licenci firmě Lenoxa a kotelnu převzal jiný výrobce tepla,“ domnívá se předseda kontrolního výboru a zastupitel Ralska Vít Veselý. 

Vyjádření Lenoxy se České televizi nepodařilo získat. Vedení firmy s novináři nekomunikuje, podobně jako s úřady. „Zápasíme se společností Lenoxa, protože ona zatím nijak nespolupracuje,“ přiznává Blahoslav Němeček z Energetického regulačního úřadu.     

Na praktiky Lenoxy si stěžují lidé i v jiných regionech. Vysoké ceny a bezdůvodné odpojování trápí například odběratele v nedalekých Doksech nebo v Rovné na Sokolovsku.

/*json*/{"map":{"lat":50.586029,"lng":14.804156,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.586029,"lng":14.804156,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/