Nedobytný krajský úřad v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Jenom na speciální povolení se teď obyvatelé Ústeckého kraje dostanou k některým úředníkům a politikům v budově krajského úřadu. Jeho vedení nechalo prostřednictvím čipové karty uzamknout některá patra. Podle kritiků k tomu ale není žádný důvod. Vedení úřadu argumentuje tím, že budou mít úředníci větší klid na práci.

ČSSD slibovala svým voličům úřad otevřený lidem. Teď se z budovy stala spíš nedobytná pevnost. Bez elektronické karty v patrech, kde sídlí nejvýše postavení politici regionu, výtah nezastaví. „My jsme odchytávali lidi, kteří bloudili po budově a přitom chtěli jít na finanční úřad nebo na úplně jiné instituce,“ vysvětluje opatření majitel bezpečnostní agentury Ondřej Holubek. „Za deset let, co jsem na úřadě, se tady žádný incident nestal až na jednu výjimku, kdy se sem vloudil jeden novinář někdy minulý rok a obtěžoval paní hejtmanku,“ vzpomíná krajský radní a bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. „Pokud budou mít lidé z vedení kraje větší klid na práci, nebudou tolik rušeni, tak je to jenom dobře,“ podporuje bezpečnostní opatření předseda KVV ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda. 

Do sedmého a osmého patra hlavní budovy, kde sedí politici a vedení úřadu, se jen tak nedostanou ani jeho zaměstnanci. Krajský úřad se hájí tím, že opatření přijali na přání hasičů. „Budova vzhledem k vysokému počtu zaměstnanců a návštěv je v podstatě nebezpečná, není evidován pohyb lidí po budově,“ uvádí mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. 

Video Reportáž Blanky Poulové a Ladislava Jakuba
video

Reportáž Blanky Poulové a Ladislava Jakuba

Hasiči Ústeckého kraje ale v písemném vyjádření odmítli, že k uzamčení dvou podlaží dali pokyn právě oni. Opačný přístup k lidem než krajský úřad v Ústí nad Labem má například úřad kraje Vysočina v Jihlavě. Lidé i novináři se ke komukoliv dovnitř dostanou bez jakéhokoliv omezení. „U nás na Vysočině neexistuje žádný důvod k tomu, abychom omezovali pohyb občanů po našem úřadu,“ říká mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.  

Zástupci krajského úřadu uvažují o tom, že takzvaný čipový zámek nainstalují i do dalších pater. Podle kritiků bezpečnostního zařízení jsou to ale jen zbytečně vyhozené peníze.