Reje, hody, zabijačky - masopust je tu

Praha - Reje masek, zabijačkové hody, ukázky starých tradic a bály všeho druhu provázejí tento víkend města i vesnice v celé České republice. V posledních letech se tradice obnovují i tam, kde už dávno zanikly. Masopust, jenž má souvislost s církevním koloběhem roku, je dnes vnímán především jako příležitost k zábavě, bezmeznému hodování a hýření. Organizátoři v něm vidí hlavně lákadlo pro turisty.

Masopust je období od svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna, do začátku čtyřicetidenního velikonočního půstu, tedy Popeleční středy. V minulosti vrcholil v úterý, které se kdysi drželo jako sváteční den. Těsně před půlnocí končil masopustní rej, při němž se pohřbívala maska masopustu nebo boha vína Bakcha. V současnosti se oslavy konají většinou v sobotu.

Starosta obce Komňa Karel Navrátil o tradičním fašanku (masopust):

„Je to největší svátek v roce. Lidé jsou pohostinní, přichystají pro druhé pohoštění, všichni se semknou.“

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Reportáž Josefa Kvasničky

z 14:00, 13.02.2010

Reportáž Karla Rožánka a Jana Osúcha

Masky zdobí a ještě ozdobí ulice v Praze, Brně, Plzni, Roudnici nad Labem, Jihlavě, Hradci Králové a na mnoha dalších místech. V metropoli vyrazily průvody na Starém Městě, ve Stodůlkách a v Modřanech; v jiných městských částech proběhnou až v příštím týdnu.

Průvod masek v Praze 1, doprovázený Pražským pouťovým orchestrem, je načasován po 13:30 od hostince U Černého vola na Loretánském náměstí. Přes „aklimatizační zastávky“ v hospodě U Dvou slunců, v krčmě U Krále brabantského, v pivnici U Hrocha, v malostranské Caffeterii a kavárně Starbucks zamíří na Kampu, kde budou stánky s koblihami, grogem, gulášem, medovinou a jitrnicemi.

Šermířský souboj
Šermířský souboj