Drobní opeřenci v Krkonoších nosí kroužky

Krkonoše – Pracovníci Krkonošského národního parku (KRNAP) společně s ornitology začali zimní kroužkování drobných ptáků. Odborníci zjišťují změny v počtu ptačích populací, v krkonošských lesích se totiž v posledních letech drobnému ptactvu daří. Kroužkování přihlížela řada zájemců. Součástí akce bylo i poučení, jak se k opeřencům zachovat v neobvyklých situacích, čím je možné je krmit a jak případně vyrobit krmítko nebo budku tak, aby to ptákům pomohlo současnou tuhou zimu přežít.

V našich nejvyšších horách jsou desítky různých druhů ptáků. Jako každou zimu i letos ornitologové zjišťují velikost populací a také případné změny v počtu jednotlivých druhů. „Evidujeme kolik a jaké druhy ptáků jsme chytli,“ prohlásil mluvčí KRNAP Radek Drahný a krkonošský ornitolog Jakub Šimurda doplnil: „Obecně spíše ubývá druhů zemědělské krajiny a naopak přibývá lesních druhů.“

KRNAP a ornitologové pozvali na zimní kroužkování i obyvatele Vrchlabí, jen málokdo už totiž rozezná jednotlivé druhy ptáků. „Dnes děti k přírodě nemají až tak úplně blízký vztah, nicméně tyto akce tomu zkoušejí trochu napomoci,“ dodal Radek Drahný. Zároveň ornitologové ukázali lidem, jak vyrobit ptačí budku a také čím drobné ptáky krmit. „Do krmítka by neměly přijít žádné zbytky z kuchyně, kořeněná jídla nebo bobtnající druhy potravin,“ vysvětlil ornitolog Šimurda.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Do krmítek by měli lidé naopak sypat slunečnicová semínka nebo třeba vlašské ořechy.

Ptáci u krmítka
Ptáci u krmítka