Spor o pozemky rozdělil Černošice

Černošice u Prahy – V Černošicích u Prahy demonstrovala asi stovka místních obyvatel. Nelíbí se jim záměr vedení města vybudovat na pozemku za školou nové multifunkční centrum a bytové domy. Podle nich jedno podobné centrum už ve městě existuje a o jeho využití by se dalo s úspěchem pochybovat. Raději by chtěli, aby oblast sloužila jako relaxační zóna pro sport a rekreaci. Rozhodnuto však zatím není, celé řízení bude trvat ještě asi rok, nejbližší jednání bude začátkem jara.

Na pozemcích pod mokropeskou školou zatím děti sáňkovat a hrát hry mohou, místní se však bojí, že s tím bude brzy konec. Město totiž právě mění územní plány a plochu chce do budoucna využít pro občanskou vybavenost. S tím ale někteří obyvatelé nesouhlasí. „Naším cílem je, aby se na pozemcích vybudovala nějaká veřejná sportovně-rekreační zóna, která bude obsahovat zázemí pro školu,“ uvedl Jiří Dvořák z Černošic.

Představa vedení města je ale trochu jiná: na jedné z posledních velkých zelených ploch v obci by chtělo vybudovat nové centrum s obchody a službami. „Máme ohlasy, že takové centrum veřejné vybavenosti, kde by byla například možnost dostavět školu, vybudovat plavecký bazén, nějaké wellness centrum, by obyvatelé určitě uvítali,“ prohlásil místostarosta obce Michal Jirout (ODS). Radim Jasek, místní obyvatel, však namítl: „Černošice už jedno centrum mají, je poměrně nové a jeho využití zatím není nikterak úspěšné. Myslíme si, že určitě není správná doba na postavení druhého.“

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Pozemky jsou zatím v rukou soukromých majitelů, kteří by tam chtěli postavit nové domy a byty. Vedení obce však kvůli tomu musí nejdříve schválit změnu územního plánu, a proto se s vlastníky dohodlo, že výměnou za to přejde část pozemků zdarma do vlastnictví města. „Město získá devět tisíc metrů čtverečních pro svoje potřeby, což je pozemek v hodnotě desítek milionů korun,“ dodal místostarosta Jirout. Jiří Dvořák však nesouhlasí: „Domníváme se, že kompromis, který v tomto případě radnice našla, není pro obec výhodný.“

Jednání ohledně změny územního plánu budou probíhat ještě asi rok. Diskutovat o tom, co by mohlo v budoucnu vyrůst na pozemku za mokropeskou školou, mohou přijít obyvatelé na nejbližší jednání zastupitelstva, které bude v březnu.

Demonstrace v Černošicích
Demonstrace v Černošicích