Celých 27 dní musel klouzat po kolejích, aby unikl blížícím se rypadlům, k takovému přesunu památky se zatím neodhodlali nikde jinde na světě. „Jsem vděčná, že se přesun uskutečnil a že nám z královského města zbylo alespoň něco,“ uvedla kastelánka kostela v Mostě Ludmila Klimplová. „Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se kostel vůbec nikam nestěhoval a mohl stát společně s dalšími domy a ulicemi na svém místě,“ poukázal Petr Hrubý z Národního památkového ústavu Ústí nad Labem a primátor města Vlastimil Vozka (Sdružení Mostečané Mostu) doplnil: „Dnes jsem rád, že k tomu došlo.“
Dlouhá jízda po kolejích však na zařazení mosteckého chrámu na seznam národních kulturních památek žádný vliv neměla. „Chrám je samozřejmě cenný sám o sobě, je to vrcholné dílo pozdní gotiky,“ prohlásila kastelánka Klimplová a Petr Hrubý ujistil: „Přesun v tom nehraje vůbec žádnou roli.“ Zařazení mezi nejcennější památky mosteckému kostelu pomůže, stane se přitažlivější pro turisty a při shánění peněz na opravy nebude na konci seznamu žadatelů. „Neříkám, že kostel je ve špatném stavu, to rozhodně ne, ale nějaká zkrášlovací stavební etapa by mu určitě prospěla,“ podotkl památkář Petr Hrubý a Ludmila Klimplová dodala: „Jsme vlastně v první lize a díky tomu si lépe sáhneme na peníze.“

Reportáž Jana Stuchlíka
Přesunutý kostel se navíc stal národní kulturní památkou ve správnou chvíli. Z dolu, na jehož okraji dlouho stál, bude již brzy velké jezero a z jeho okolí rekreační oblast. „Myslím, že to nejen do okolí kostela přitáhne život,“ uzavřel primátor Vozka a kastelánka přesunutého kostela souhlasí: „Jednou sem budou lidé jezdit na dovolenou jako do jižních Čech.“
