Čeští hasiči pomáhali kolegům v bavorském Waldsassenu

Cheb/Waldsassen – Pomoct při záchraně lidí z hořícího domova důchodců dnes přijeli do bavorského Waldsassenu i čeští hasiči. Němci požádali o pomoc na karlovarském operačním středisku v půl páté ráno. Na místo vyrazily dvě jednotky z Chebu, který je vzdálen pouhých devět kilometrů. Jedná se o první zásah hasičů z Karlovarského kraje v sousedním státě.

Vedoucí operačního střediska HZS Karlovarského kraje Jan Orava sdělil, že komunikace probíhala v německém jazyce. Češi pomáhali při evakuaci osob z nejvzdálenější části budovy domova důchodců, jak informovala mluvčí hasičů Alena Ryvolová. „Na hranicích čekal doprovod, který naši jednotku doprovodil na místo, a velitel zásahu předal úkoly,“ nechal se slyšet náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf.

Ven muselo až 150 lidí. Hořet začalo v pokoji jednoho ze seniorů. Dva zraněné převezly sanitky ihned do nemocnice. Postupně tam skončilo dalších 29 lidí, kteří se nadýchali kouře. Vzájemná pomoc se odehrála přesně podle dohodnutých scénářů. Hasiči z Německa u nás v minulosti zasahovali už několikrát. Pro záchranáře z Karlovarského kraje to byl ale vůbec první ostrý výjezd do sousedního Bavorska. Umožnila to mezistátní dohoda, která vznikla na základě členství ČR v Evropské unii.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

To ale nemohou říct zdravotníci, ani pět a půl roku po vstupu Česka do EU. „V každé zemi platí jiné zákony, jiné postupy léčby. Mohli bychom se dostat do problémů, takže ošetřovat cizího pacienta na cizím území je pro nás prakticky nemožné,“ upřesnil mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta. Právě rozdílné lékařské předpisy v podstatě znemožňují i práci leteckých záchranářů. Ti by se hlavně v horách dostali ke zraněným dříve.