V Písku mají lidé problémy s kanalizací

Písek - Lidé z několika píseckých ulic se snaží peticí přimět radnici ke stavbě nové kanalizace. Kapacita původní už dávno nestačí a při každém větším dešti voda zaplavuje sklepy a ničí majetek. Písecká radnice se snaží najít kompromis, protože sto milionů korun na novou kanalizaci totiž nemá. Kanalizační potrubí je staré téměř padesát let a při jeho výstavbě nikdo nepočítal s tím, že se na něj připojí jedno celé sídliště a řada rodinných domů.

Za sedm měsíců loňského roku povrchová voda pětkrát zaplavila sklepy místních rodinných domů. Teď se lidé opět obávají jarního tání. Provozovatel kanalizace několikrát potrubí vyčistil od sedimentů a provedl nezbytné opravy. Další úpravy však připravuje. „Vytvoří se nové prahy, a pokud bude potřeba, tak se udělají i záklopky v potrubí,“ uvedl místostarosta Písku Vojtěch Bubník (VPM).

Oprava části centrální kanalizace by problém vyřešila jen nepatrně. Zastupitelé o jejím zahájení prozatím nerozhodli. Podle odborníků dílčí opravy problém nevyřeší a je potřeba vybudovat novou dešťovou kanalizaci. „Což znamená výraznou investici v řádu osmdesát až sto milionů korun. O tom už ale musí rozhodnout město,“ řekla provozní ředitelka VaK Jižní Čechy Olga Štíchová. Podle Bubníka město na tak vysokou investici peníze nemá.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Potřebné peníze by se v městské kase podařilo sehnat nejdříve v roce 2015 a lidem teď tak nezbývá nic jiného než doufat, že obrovské množství sněhu odtaje pozvolna.