Hradní jedenáctka se vrací do Chebu

Cheb – Po patnácti letech narazili Chebané sud svého tradičního piva, uvařeného ovšem v bavorském Waldsassenu. Na české straně se Hradní jedenáctka přestala vyrábět v roce 1995. Tehdejší Západočeské pivovary následně prodaly i historickou varnu z roku 1872. Sládek Jaroslav Malkovský byl u poslední várky. Patnáct let potom učil vařit pivo po světě, naposledy v Uzbekistánu. Teď se vrací do Chebu.

Obnovené vaření Hradní jedenáctky je vedle olympiády velké téma v chebských pivnicích. Jaroslav Malkovský upřesnil, že jde o nepasterizovaný jedenáctistupňový ležák. Původní pivovar stál na místě dnešního obchodního centra. Majitelka pivovaru ve Waldsassenu Ulrike Hartová informovala, že kapacita Waldsassenu je v současnosti 30 tisíc hektolitrů ročně. Velká část prý připadne Hradnímu.

Akcionář Chebského pivovaru Tomáš Linda říká, že Waldsassen je součástí historického Chebska, jde prý tedy v pravém slova smyslu o chebské pivo. Sládek Malkovský připravil zatím šest várek po 80 hektolitrech. Hradní jedenáctka bude k dispozici točená i v lahvích. O tom, jestli se výroba přestěhuje do Chebu, rozhodne zájem spotřebitelů.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Chebské Hradní chutná
Chebské Hradní chutná