Ledová jízda: Nejtěžší závod psích spřežení se jede v Krkonoších

Vrchlabí – Nejstarší evropský závod psích spřežení a nejtěžší v Česku se jmenuje Ledová jízda. Zakladatel závodu Radek Havrda tento psí maraton pořádá jako memoriál polárníka Václava Vojtěcha. Tříetapový souboj s přírodou v Krkonoších tak během čtyř dnů absolvovalo dvacet smeček. Letošní ročník závodníci dokončili právě dnes. Jako první dojel Jiří Vondrák, Havrda totiž musel kvůli nemoci psů ze soutěže odstoupit.

Promrzlé svahy kolem Vrchlabí se proměnily v ráj musherů – severskou Aljašku. Jel se tu totiž závod, jehož první ročník startoval v Krkonoších už v roce 1986. Ledová jízda byla rozdělená do tří etap a závodní týmy v nich ujely 150 kilometrů krkonošskou přírodou.

Smečku, která má devět či deset psů, tradičně doprovází lyžař. Chvílemi se nechává táhnout, jindy musherovi pomáhá. Celý průběh závodu se odehrává v horském prostředí, a to bez přestávky. Závodníci si tudíž musí vzít veškeré vybavení s sebou a dvě noci bivakují venku, bez cizí pomoci. Jediný kontakt s civilizací proběhne při startu a poté po dojetí závodu.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

„Je to opravdu náročné, stoupáme až nahoru na rozcestí a pak zase sjíždíme,“ prohlašuje jeden z musherů a letošní vítěz závodu Jiří Vondrák s tím, že žádný jiný závod nemá v republice takové převýšení jako tento krkonošský.

Neopakovatelná atmosféra závodu

„Ta atmosféra se musí zažít, protože ledovku jezdí především ti lidé, kteří mají rádi přírodu, mají rádi zvířata. To musí být v tom člověku, nedá se to popsat,“ dodává Vondrák. Závod si užívají i samotní psi. Ti trénovaní a dobře vychovaní se prý poznají již při startu. Neštěkají a neskáčou, ale soustředí se.

Favoritem Ledové jízdy byl sám její pořadatel, loňský vítěz a letos druhý v největším evropském závodě Velká odysea ve Francii Radek Havrda. Pro nemoc psů ale musel odstoupit. Zvítězil jeho učitel Jiří Vondrák.

Závody psích spřežení
Závody psích spřežení
Více fotek
  • Závody psích spřežení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1388/138731.jpg
  • Závody psích spřežení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144664.jpg