Zákaz vstupu platí do vojenského prostoru Libavá

Olomoucko – Na Olomoucku poblíž výcvikového prostoru Libavá začal platit mimořádný zákaz vstupu do lesů. Nařízení vydali lesníci, aby chránili zvěř, pro kterou je kvůli silné zimě mnohem obtížnější sehnat potravu. Lidé zvířata každým pohybem plaší. Areál vojenského cvičiště vyhledávají v zimě hlavně běžkaři. Dřív potřebovali lidé pro vstup do vojenského prostoru speciální povolení, bez něj tam mohli jen o víkendech a svátcích.

Lesník z Vojenských lesů a statků ČR Jan Jeniš potvrdil, že zvýšený pohyb lidí způsobuje soustřeďování zvěře do hustých porostů, na kterých potom páchají škody. Divočáci, které ve zdravém lese nikdo neplaší, rozrývají půdu a hledají bukvice. Po nich se ke stravě dostanou i srnci. Přesto musí lesníci zvěř vydatně dokrmovat.

Práci správcům lesa ale občas kazí neukáznění turisté. Libavá je totiž v zimě vyhledávaným cílem hlavně pro běžkaře. Místostarosta Hluboček Ivo Filípek dodal, že často do lesa vstupuje více lidí na jedno povolení. Místní obyvatelé už se ale podobným pravidlům přizpůsobili. Zákaz skončí 30. dubna, kdy už budou mít zvířata dost potravy.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

/*json*/{"map":{"lat":49.6960618191,"lng":17.4833679199,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.720040070614,"lng":17.520446777344,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vojenský újezd LIbavá, výcvikový prostor Armády ČR.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24