Za záchranu života ocenil deváťáky primátor

Praha – Dva žáci deváté třídy základní školy v Kunraticích zachránili v polovině prosince život svému sousedovi, kterého srazilo auto. Narozdíl od ostatních kolemjdoucích nezmatkovali, jednali rychle a správně. Díky tomu se podařilo muže zachránit, jeho zdravotní stav se navíc zlepšuje. Dnes si za to oba kluci přišli pro vyznamenání.

Když 14. prosince 50letý lékař z Kunratic vystupoval se svou ženou na zastávce z autobusu, netušil, že ho přecházení silnice bude stát málem život. Smetlo ho protijedoucí auto. Zatímco všichni byli v šoku, patnáctiletí David a Filip začali jednat. „Začal jsem volat sanitku a zjišťovat, co muži je. Měl zranění hlavy, tekla mu krev, ale to bylo to jediné, co bylo vidět,“ vzpomíná na první vteřiny David Běhounek.

Bleskovou reakci obou kluků oceňují i profesionální záchranáři, kteří v den, kdy Davida s Filipem vyznamenával primátor, přijeli do základní školy v Kunraticích nacvičovat s dětmi poskytování první pomoci. „Jsou tady děti, kteří mají dobrý výcvik – například jeden z chlapců, kteří muže zachránili, je dobrovolným hasičem. Pak jsou tu další, které se s resuscitací a záchranou života mohou setkat jen ve škole,“ uvedl ředitel školy Vít Beran, podle nějž je příprava na podobné situace jednou ze školních povinností.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

David s Filipem dostali za záchranu života peníze, dárky a mimo jiné také možnost strávit den s profesionálními hasiči na operačním středisku. V neposlední řadě velkou odměnou pro oba mladé zachránce byla informace, že jejich souseda propustili po dvou měsících z nemocnice a jeho stav se zlepšuje.