Plzeňští protestují proti stavbě obřího marketu

Plzeň – Osud obřího plzeňského kulturního domu Inwest z dob socialismu se naplňuje. Jeho vlastník připravuje demolici a pak stavbu velkého nákupního centra. Zvedla se ale vlna protestů. Inwestu už od poloviny 80. let minulého století sice nikdo neřekne jinak než dům hrůzy u Radbuzy, ale megalomanský kousek socialistických stavitelů v úplném středu města má podle místních jednu velkou výhodu. Přestože nevypadá skvěle, slouží i kultuře, ne jen nákupům. O to nechtějí obyvatelé města přijít.

Mladí plzeňští architekti bojují proti dalším nákupním plochám, ale hlavně proti zrušení kulturní tradice ojedinělého místa už i peticí. Architekt a autor petice Filip Kastl říká, že není důvod rušit například Divadlo Miroslava Horníčka, které se v objektu nachází.

S peticí souhlasí také plzeňský památkář Pavel Domanický. Filip Kastl dodal, že obchodních domů je ve městě už dostatečný počet. Útvar koncepce a rozvoje města nemůže firmě nařizovat, jak má se svým majetkem naložit, protože obchodní domy do centra patří. Promluvit může jen do konečné podoby.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

„Budeme ještě diskutovat o konečné podobě,“ potvrdila Irena Vostracká z koncepčního útvaru. Autoři petice tvrdí, že jim nevadí demolice kulturního domu ani podoba nové stavby, bojují prý jen za lepší využití cenného místa.

Stávající Dům kultury
Stávající Dům kultury