V krajích chybí vhodné bydlení pro seniory

Praha/Plzeň - V Sokolči u Poděbrad vznikl nový typ bydlení pro seniory. Je to bezbariérový soukromý penzion se čtyřiadvaceti menšími, maximálně  dvoupokojovými byty. Moderní, ale také výrazně dražší bydlení oproti tomu, které zřizuje stát. Jenže jeho kapacita rozhodně nestačí. A tak je tu opět otázka - jaké možnosti mají starší lidé?

Středočeský kraj podporuje soukromé investory

Dva vybrané příklady dokreslují možnosti pro dožití starších obyvatel ve Středočeském kraji: buď moderní byty s výhledem na zahradu v novém senior parku v Sokolči u Poděbrad, nebo průchozí pokoje, někdy i desetilůžkové, se společnými toaletami na patře v krajském domově v Lysé nad Labem. „Zařízeních tohoto typu máme ve středních Čechách asi dvacet procent,“ uvádí radní pro sociální oblast Středočeského kraje Zuzana Jentschke Stöcklová.   

Video Reportáž Lucie Komňacké a Mirky Vildové
video

Reportáž Lucie Komňacké a Mirky Vildové

Velký rozdíl je však také v ceně. Zatímco v běžném, krajem zřízeném domově, zaplatí senior měsíčně za ubytování tři tisíce korun, v soukromém zařízení skoro dvanáct tisíc. „Kdokoliv vlastní byt v Praze v paneláku a pronajme ho, tak za ty peníze tady může bydlet,“ říká Jaroslav Plesník ze Senior Parku a.s. „Vzhledem k tomu, že průměrný důchod v Česku se pohybuje kolem deseti tisíc korun, tak je jasné, že tento nadstandard si nemůže většina seniorů v Česku dovolit,“ přiznává Zuzana Jentschke Stöcklová.    

Místa v levnějších domovech důchodců ale zase nestačí. Jen ve středních Čechách by do nich aktuálně chtělo o čtyři tisíce lidí víc, než je celková kapacita. Průměrně tak každý zájemce čeká téměř dva roky. Kraji se proto myšlenka soukromých investorů velmi líbí a vidí jejich iniciativu jako vhodné doplnění možností, které má ze zákona poskytovat stát. Proto by chtěl v budoucnu soukromé investory podporovat například možností dlouhodobých pronájmů pozemků vhodných k výstavbě soukromých seniorských zařízení. 

Středočeský kraj však také počítá s výstavbou několika domovů z vlastních zdrojů. Nových devadesát lůžek by mohlo být k dispozici například v Berouně nebo v Kladně. Dostavovat se budou také domovy ve Zdicích a Uhlířských Janovicích. V Novém Strašecí by mohl dokonce vzniknout speciální pavilon pro klienty s Alzheimerovou chorobou.

Na Plzeňsku chybí místa pro seniory

Ne všude je však situace takto příznivá. Například Plzeňský kraj řeší kritický nedostatek bytů pro seniory. Peníze zde stačí sotva na rekonstrukci stávajících domovů. Nové se daří stavět pouze za pomoci evropských peněz.     

Paní Marie bydlela s rodinou v Plzni a několik let marně hledala možnost umístění v domově pro seniory. Když se dozvěděla o novém zařízení ve Vejprnicích, ani chvíli neváhala. „Jsem tady spokojená, rodina mě často navštěvuje,“ pochvaluje si Marie Hauerová, klientka Domova poklidného stáří ve Vejprnicích. 

Výstavba vejprnického domova stála šedesát milionů korun. Většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie. Především díky nim se u nás postupně daří zvyšovat životní standard seniorů. Podobných zařízení je ale pořád zoufale málo. „Populace neustále stárne, a proto se budeme potýkat se stále většími problémy,“ upozorňuje radní Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí Dagmar Terelmešová.   

V Plzeňském kraji chybí byty pro seniory i specializovaná zařízení typu toho vejprnického, kde se o klienty v případě potřeby postará i odborný personál. „Zdravotnický personál je tady dvanáct hodin. Zajišťujeme i noční služby,“ vysvětluje sociální pracovnice Markéta Zahálková. „Domov mí kapacitu čtyřicet čtyři lůžka,“ vypočítává místostarosta obce Vejprnice Pavel Karpíšek.   

Péče o seniory začíná být jedním z nejperspektivnějších oborů. Podle prognóz sociologů bude už v roce 2014 v českých regionech víc seniorů než dětí, kolem roku 2030 už má na dvě stě seniorů připadat sto dětí.