Medvědi se probouzejí a zvěstují příchod jara

Český Krumlov - Hlavní část zimy je za námi. Myslí si to alespoň známí medvědi ze zámku v Českém Krumlově. Přestože podle meteorologů ještě příští týden spadnou teploty k nule, medvědi se už probudili ze zimního spánku a začínají být aktivní. Spolehlivost této předpovědi je podle jejich ošetřovatele skoro stoprocentní. Medvědi na první pohled vypadají ještě trochu ospale a mají zimní srst. Z útlumu se ale podle ošetřovatele velmi rychle probírají. A mají hlad.

„Teď jsou už medvědi aktivnější – mají více pohybu, proto se jim musí dávat více stravy,“ řekl medvědář Jan „Míša“ Černý. Šelmy už dokonce zašly tak daleko, že se začaly připravovat na horko. A pustily se do vyhrabávání letního brlohu. Pivní sud se v něm podle medvědáře ale ocitl jen náhodou. „Medvědi si kopou díru, kterou mají na léto, aby se chladili,“ podotkl Černý.

Meteorologové tak optimističtí jako medvědi ale zatím nejsou. Po výrazném oteplení se podle nich příští týden vrátí teploty ještě na čas k nule. A výhled na další dny je nejistý. „Na začátku března k nám ještě může přijít studený vzduch a jaro se blíží spíše pomalu,“ konstatoval Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Černý svým medvědům věří

Ošetřovatel nicméně věří spíše svým svěřencům. „Američani mají sviště, my věříme medvědům, ne meteorologům,“ prohlásil Černý. Předpověď je podle správce spolehlivá na 99 procent. Krátkodobější výkyvy počasí vyloučit nemůže.

Medvědi jsou v Českém Krumlově oblíbená atrakce
Medvědi jsou v Českém Krumlově oblíbená atrakce