Zdivočelí psi obtěžují Kaplici a okolí

Kaplice – Obrovským problémem se pro jihočeskou Kaplici stala smečka psů, jejíž majitel zemřel. Příbuzní se totiž vzdali dědictví, a tak se o krmení a náročný odchyt zvířat musela postarat radnice. Starostové okolních obcí viděli psy na potulkách až deset kilometrů od Kaplice a není jasné, kdo je za ně odpovědný.

Nabít uspávací šipku, dostat se k vystrašenému psovi, přesně ho zasáhnout, neztratit jej z očí, počkat až usne a odnést ho – skupina lidí z Kaplice, která se musí postarat o nejméně šedesátičlennou smečku zdivočelých psů, je už přinejmenším vyčerpaná. Jinou možnost, než co nejrychleji psy pochytat, ale místní nemají. Není totiž jasné, kdo za ně nese odpovědnost.

Starostové z okolí se bojí možných útoků. Část psů se podařilo odchytit bez narkotizační pušky. Pobyt každého z nich v útulku ale stojí necelých 150 korun denně. Jen nákup krmiva by vážně zasáhl do rozpočtu menší obce. Lukáš Bodnár z Městského úřadu Kaplice informoval, že město koupilo 1,5 tuny granulí v hodnotě 22 tisíc korun.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Muž, kterému v zanedbaném a otevřeném areálu smečka patřila (vlastnil ale také třeba koně nebo krávy), zemřel 8. února. Jen vyproštění těla bylo podle policie mimořádně obtížné. „Městští policisté a hasiči nám pomohli psy rozehnat a uklidnit,“ prohlásila mluvčí Policie ČR Český Krumlov Michaela Pavlíčková.

Odchyt psů by měl skončit do pátku. Ostatní zvířata se notářka pokusí prodat, areál je ale podle dostupných informací zadlužený. Krmivo, odchyt i útulek tak velmi pravděpodobně zaplatí daňoví poplatníci.

/*json*/{"map":{"lat":48.911669757,"lng":14.3975830078,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.737851833675,"lng":14.489250183105,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/