Nejlepší olympijské hry i po deseti letech

Nejlepší v historii. To řekl v roce 2000 tehdejší prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch na slavnostním zakončení her v Sydney. Pro španělského sportovního funkcionáře byly poslední ve funkci, možná na něj padla i trocha nostalgie. Na konci se většinou chválí, každé město má své kouzlo. K Samaranchově větě se ale i teď stále hlásí hodně fanoušků a sportovců. Zkrátka, australské olympijské hry zůstaly lidem vryté hluboko v paměti.

Také Češi se zapsali svými sportovními výkony. Především Jan Železný zde vyhrál potřetí za sebou olympijskou oštěpařskou soutěž. Ale byli tu i další. Vzpomenete si na zlatou Štěpánku Hilgertovou a oslavný skok jejího manžela Luboše do divokých peřejí? Pamatujete, jak Roman Šebrle bojoval o zlato s Erkim Noolem, na klíčový přešlap-nepřešlap estonského desetibojaře ve vrhu koulí? Nebo jak „Mělnická mlátička“ Rudolf Kraj znovuobjevil pro české fanoušky box? Už je to deset let, ale Olympic park v Sydney vypadá, že by okamžitě mohl hostit další hry. Nemohl jsem si proto nechat ujít příležitost blíže prozkoumat místa, kde se psala sportovní historie. 

Olympic park je rozsáhlá oblast západně od centra Sydney. Kdybych to měl srovnat s Prahou, asi jako kdybych se jel podívat do Ruzyně. Čtyřicet pět minut stačí na cestu vlakem z centrálního nádraží. Během stejného času poté můžete obejít sportoviště, kde závodili nejlepší atleti, plavci, gymnasti, zástupci míčových sportů, lukostřelci a mnoho dalších. 

Hned naproti hlavnímu stadionu, který hostil ceremoniály, atletiku a finále fotbalu, stojí Acer Arena (dříve Sydney Superdome), největší australská sportovní hala. Cestou do tenisového areálu, kde se nedávno hrály turnaje ATP a WTA, jsem minul velký stánek na pozemní hokej nebo Aquatic Centre, kde se zrovna konaly juniorské závody státu New South Wales. Budova plaveckého stadionu zaujme, je totiž zabudovaná do skály s prosklenou boční částí a obrovskými kovovými oblouky nad střechou. Na čtyřicetihektarové ploše přehledné ukazatele ukazují cesty i k neolympijským sportovištím. Můžete navštívit třeba golfové hřiště nebo obrovský skatepark. Vyrostly tu i nové hotely, nákupní centra, i když oblast není primárně určena pro bydlení. 

Prakticky všechny stadiony se dále využívají. Olympijský stadion, dnes AZN Stadium, byl po olympiádě mírně upraven, takže už se tam nevejde sto deset tisíc fanoušků, ale „jen“ osmdesát tři tisíce. Přesto si ho oblíbily pro velké i běžné zápasy různé ragbyovými týmy, stadion si pronajímá také australská kriketová asociace, výjimečně se tu hraje fotbal. V únoru se třeba na ploše třikrát ukáže hudební skupina AC/DC a očekává se třikrát vyprodáno (na tyto koncerty je kapacita stále přes sto tisíc). 

Olympijskou tematiku postřehnete na každém kroku. Před hlavním vchodem vyrostl tzv. Sloupový les. Několik set různě vysokých pilířů, na kterých jsou zaznamenány olympijské výkony, vzkazy a především jména více jak sedmdesáti tisíc dobrovolníků, kteří při Hrách pomáhali. Člověku připomenou atmosféru i zajímavé akustické projekce. Někde slyšíte hukot plného stadionu, jinde vzrušený televizní komentář nebo třeba slavnostní vyhlášení vítězů. Správa parku zabudovala pamětní plakety i do chodníků a oblast i nadále zkrášluje. 

K zajímavým počinům, i když v Sydney zdaleka ne ojedinělým, patří večerní filmová promítání. U Olympijského stadionu ale nemusíte platit žádné vstupné. Chvilku jsem se koukal na jeden z dílů Harryho Pottera, v nabídce dalších dnů jsem našel i premiéry. Připomíná to české „letňáky“, ale bez hlediště. Diváci si přinesou vlastní deky, občerstvení a posedají po obrovské travnaté ploše, jako všude tady na krátko střižené. V Austrálii ale mají výhodu, že místní „městská“ tráva neroste zdaleka tak rychle jako třeba u nás. Do parku nechodí jen turisté nebo návštěvníci sportovních a kulturních akcí, odpoledne jsem tu viděl na moderních dětských hřištích spoustu rodičů s dětmi. 

Kdybych měl shrnout svou zkušenost, řekl bych asi: Obrovský areál není pouze vzpomínkou, Olympic Park žije dál svým životem, zůstal oblíbeným místem a stojí za vidění.       

Vodotrysk před hlavním olympijským stadionem
Vodotrysk před hlavním olympijským stadionem
Více fotek
  • Vodotrysk před hlavním olympijským stadionem autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138316.jpg
  • Sloupový les před hlavní stadionem autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138314.jpg
  • Vchod do plaveckého centra autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138315.jpg
  • Vlaková zastávka Olympic Park autor: Vlastimil Vlášek , zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138317.jpg