Vytrhané kořeny paní Libuše

Možná si ti starší z vás na ni vzpomenou. Hlasatelka Libuše Vantuchová, nyní Libuse Axel Postrehovsky začínala v tehdejší Československé televizi takzvaně od píky. Od roku 1960 pracovala jako písařka na stroji, pak se přihlásila do konkurzu a četla texty mimo obraz. Postupně se dostala na pozici inspektorky v uváděcím oddělení a přes práci hlasatelky se vypracovala na pozici moderátorky tehdejší hlavní zpravodajské relace, kterou byly Televizní noviny.

Jenže přišel rok 1977 a paní Libuše tehdy musela vyřešit zásadní dilema, které před ni postavili televizní komunističtí šéfové. Buď se vzdej vztahu s chartistou, nebo odejdi. Jedna z nejpopulárnějších hlasatelek té doby se moc nerozmýšlela. Po osmnácti letech opustila práci, kterou milovala kvůli muži, kterého milovala ještě víc. Věděla, co ji čeká, a tak neváhala ani s odchodem z Československa. Asi dobře udělala. Přes Švýcarsko, kde strávila několik let a kde se jí narodila dvojčata Patrick a Philipp, se dostala až do Vancouveru.

Tady bydlí v západní části města. Chlapci vystudovali vysoké školy, podnikají ve finančním sektoru a obrovsky fandí olympijských hrám a pochopitelně kanadskému týmu. Oba dva se rozhodli stát se dobrovolníky a přispět tak úspěchu největšího sportovního svátku. Patrick dokonce běžel štafetu s olympijským ohněm, z čehož se maminka – jak pravil Philipp – mohla zbláznit, v pozitivním slova smyslu.

Když bratři přijedou do Prahy, jsou stejně nadšení, Philipp se tam může „ufotografovat“ a oba prohlásili, že kdyby Praha ještě jednou kandidovala na pořádání olympijských her a uspěla, určitě přijedou pomáhat.

Zdá se tedy, že paní Vantuchové-Postrehovsky v krásném domě s výhledem na oceán nemůže nic scházet. Ona ovšem říká, že je určitě škoda, že musela opustit spoustu dobrých přátel, které si vytvářela půlku života. Ti, co za to můžou, pokud jsou ještě na živu, se tomu bohužel jenom smějí…

Libuse Axel Postrehovsky se syny
Libuse Axel Postrehovsky se syny
Více fotek
  • Libuse Axel Postrehovsky se syny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1445/144465.jpg
  • Hlasatelka Libuše Vantuchová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1445/144466.jpg