Soud odročil spor Langera s Mafrou, po policii žádá Krakatici

Praha - Kvůli sporu poslance a bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS) s vydavatelskou společností Mafra si soudkyně pražského městského soudu Jaroslava Lobotková chce na inspekci policie vyžádat policejní spis Krakatice. Jde podle ní o jeden z nejdůležitějších důkazů. Langer totiž po vydavatelství požaduje omluvu za články uveřejněné v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDnes.cz, které ho spojují se zastřeleným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem.

„K případu je ještě řada důkazů, spis Krakatice nebo jeho dílčí vyhodnocení je nejpodstatnější,“ řekla soudkyně. Požaduje proto, aby jí inspekce spis mapující činnost organizovaného zločinu a Mrázka zapůjčila, nebo sama vyhodnotila, zda se tvrzení MfD ve spisu skutečně vyskytují. Lobotková proto odročila jednání ve sporu na leden.

Výslech Langera nejspíš nebude nutný, tvrdí soudkyně

Mezi další navrhované důkazy patří například výslechy exministrů vnitra Stanislava Grosse a Františka Bublana (oba ČSSD), bývalého policejního prezidenta Jiřího Koláře, ředitele protikorupční policie Libora Vrby a jeho předchůdce z dob Krakatice Jaroslava Macháně, šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, někdejšího šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho nebo zpracovatele spisu policistu Karla Tichého. Lobotková zatím nerozhodla, které z těchto výslechů ve sporu připustí.

Vypovídat chtěl dnes také Langer. Podle soudkyně však jeho výslech s největší pravděpodobností nebude nutný. „Účastnický výslech se provádí pouze tehdy, není-li možné skutková tvrzení prokázat jiným způsobem,“ vysvětlila své rozhodnutí Lobotková.

Langer: Vydavatelství mi způsobilo vážnou újmu

Langer v žalobě uvádí, že o něm deník i server iDnes.cz psaly lži. Nelíbí se mu například tvrzení, že „Ivan Langer je ve spisu Krakatice podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka“. Podle MfD totiž z přepisů policejních odposlechů z roku 2000 vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek bývalého ministra využíval přes svého spolupracovníka Igora Šafranka a realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy podle deníku Langer lobboval.

„Ani příznivý rozsudek již nemůže napravit škodu, která byla napáchána,“ řekl po skončení jednání poslanec. Újma, kterou mu vydavatelství způsobilo, je podle Langera velmi vážná. „Dotýká se nejen mě, ale celé mojí rodiny,“ prohlásil bývalý ministr. Podle právničky Mafry Heleny Chaloupkové však vycházely články z věrohodných pramenů a byly korektní. Langer údajně v žalobě výroky dezinterpretoval.

Kromě vět o napojení na Mrázka se mu nelíbí také informace o jeho lobbingu za přítele Ivana Kyselého, který mu před osmi lety půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci.

Spis Krakatice
Spis Krakatice
Více fotek
  • Spis Krakatice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/470/46949.jpg
  • MF DNES autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/901/90091.jpg