Reportéři bez hranic: Tisková svoboda v Česku mírně polevila

Paříž - Dodržování svobody tisku se v České republice za poslední rok zhoršilo, ve srovnání se zbytkem světa je však stále na vysoké úrovni. Prudký propad naopak zažilo Slovensko. Česko pak předběhly Spojené státy, které se vyšvihly nahoru po nástupu prezidenta Baracka Obamy. Uvádí to letošní zpráva mezinárodní organizace hájící práva novinářů Reportéři bez hranic (RSF) o stavu tiskové svobody ve světě. Jestliže loni se Česko dělilo o 16. místo například s Nizozemskem a Litvou, letos skončilo na 24. místě za Jamajkou. V čele žebříčku stojí Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko a Švédsko.

RSF kritizovalo Česko za uplatňování takzvaného náhubkového zákona, který zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Kontroverzní jsou i tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionová pokuta.

„Konstatujeme se znepokojením, že evropské demokracie jako Francie, Itálie nebo Slovensko se rok od roku v hodnocení propadají,“ komentoval letošní žebříček generální tajemník RSF Jean-François Julliard. „Jak můžeme odsuzovat porušování práv jinde ve světě, když nemáme zameteno před vlastním prahem?“ dodal.

Spojené státy si v hodnocení polepšily

Slovensko bylo loni sedmé společně s Belgií a Švédskem. Letos skončilo až 44. společně s Kapverdami a Španělskem. Jako hlavní příčina zhoršení je označen nový kontroverzní tiskový zákon, na jehož základě musejí média na vyžádání zveřejňovat reakce všech osob, kterých se články týkají. Jen o jednu příčku lépe je na tom Francie, Itálie skončila na 49. místě. Francie přitom zaznamenala propad o osm míst, Itálie o pět. RSF v tom vidí mimo jiné i konflikty francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského premiéra Silvia Berlusconiho s médii.

Naopak z 36. místa na 20. se vyšvihly Spojené státy, což je podle RSF spojené s takzvaným „Obama efektem“ a jeho mnohem přátelštějším přístupem k médiím obecně, na rozdíl od vlády předchozího prezidenta George Bushe. RSF ale upozorňuje, že hodnocen je tím jen stav tiskové svobody přímo na území USA. Vůči chování americké armády k novinářům v Iráku a Afghánistánu má RSF velké výhrady - řadu jich zranila nebo zadržela a jednoho, Iráčana Ibráhíma Džasama, stále vězní.

Žebříček se sestavoval již osmý rok po sobě na základě dotazníků vyplňovaných stovkami novinářů a mediálních expertů. Bere v úvahu případy porušování tiskové svobody v období mezi 1. zářím 2008 a 31. srpnem 2009.

Žebříček zemí podle úrovně tiskové svobody:

1. Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko, Švédsko 
6. Estonsko 
7. Nizozemsko, Švýcarsko 
9. Island 
10. Litva 
11. Belgie, Malta 
13. Rakousko, Lotyšsko, Nový Zéland 
16. Austrálie 
17. Japonsko 
18. Německo 
19. Kanada 
20. USA, Lucembursko, Británie

Náhubkový zákon
Náhubkový zákon
Více fotek
  • Náhubkový zákon autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/777/77665.jpg
  • Barack Obama autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1127/112611.jpg