RSF kritizovalo Česko za uplatňování takzvaného náhubkového zákona, který zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Kontroverzní jsou i tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionová pokuta.
„Konstatujeme se znepokojením, že evropské demokracie jako Francie, Itálie nebo Slovensko se rok od roku v hodnocení propadají,“ komentoval letošní žebříček generální tajemník RSF Jean-François Julliard. „Jak můžeme odsuzovat porušování práv jinde ve světě, když nemáme zameteno před vlastním prahem?“ dodal.
Spojené státy si v hodnocení polepšily
Slovensko bylo loni sedmé společně s Belgií a Švédskem. Letos skončilo až 44. společně s Kapverdami a Španělskem. Jako hlavní příčina zhoršení je označen nový kontroverzní tiskový zákon, na jehož základě musejí média na vyžádání zveřejňovat reakce všech osob, kterých se články týkají. Jen o jednu příčku lépe je na tom Francie, Itálie skončila na 49. místě. Francie přitom zaznamenala propad o osm míst, Itálie o pět. RSF v tom vidí mimo jiné i konflikty francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského premiéra Silvia Berlusconiho s médii.
Naopak z 36. místa na 20. se vyšvihly Spojené státy, což je podle RSF spojené s takzvaným „Obama efektem“ a jeho mnohem přátelštějším přístupem k médiím obecně, na rozdíl od vlády předchozího prezidenta George Bushe. RSF ale upozorňuje, že hodnocen je tím jen stav tiskové svobody přímo na území USA. Vůči chování americké armády k novinářům v Iráku a Afghánistánu má RSF velké výhrady - řadu jich zranila nebo zadržela a jednoho, Iráčana Ibráhíma Džasama, stále vězní.
Žebříček se sestavoval již osmý rok po sobě na základě dotazníků vyplňovaných stovkami novinářů a mediálních expertů. Bere v úvahu případy porušování tiskové svobody v období mezi 1. zářím 2008 a 31. srpnem 2009.
Žebříček zemí podle úrovně tiskové svobody:
1. Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko, Švédsko
6. Estonsko
7. Nizozemsko, Švýcarsko
9. Island
10. Litva
11. Belgie, Malta
13. Rakousko, Lotyšsko, Nový Zéland
16. Austrálie
17. Japonsko
18. Německo
19. Kanada
20. USA, Lucembursko, Británie
