Seznam chce vylepšeným vyhledáváním lépe konkurovat Googlu

Praha - Největší tuzemský internetový portál Seznam.cz spustil novou verzi fulltextového vyhledávání, která by měla vyšší relevancí výsledků konkurovat nadnárodní firmě Google. „Hlavní změna v nové verzi je lepší pochopení dotazu, který uživatel zadal. Snažíme se dotaz rozpitvat na části, které mají význam pro vyhodnocování relevance dotazů,“ uvedl Dušan Janovský, který se v Seznamu na tvorbě nového vyhledávání podílel.

Zlepšená relevance výsledků je podle Janovského vidět například na dotazu STEM. „Dnes to hledá Středisko empirických výzkumů, dříve to hledalo různé tvary slova sto,“ dodal. 

Na rozdíl od Googlu, který každému uživateli nabízí jiné výsledky hledání podle jeho historie navštívených stránek, Seznam nabídne všem stejné odkazy. V tom je podle Janovského také úskalí při porovnávání obou vyhledávačů. 

Stará verze vyhledávání byla podle zástupců společnosti na konci svých možností a jakákoliv další úprava byla značně komplikovaná. Nový systém zpracovávání dotazů má otevřít novou cestu k další generaci úprav hledání. 

Seznamu v současnosti patří přes 60 procent tuzemského trhu, podíl Googlu se během tří let vyšplhal podle různých statistik měření na čtvrtinu až třetinu trhu.

Práce s počítačem
Práce s počítačem